Zdjęcie Reuters/Scanpix.
Śledczy badający ubiegłoroczny sabotaż gazociągu Nord Stream na Morzu Bałtyckim znaleźli ślady podwodnych materiałów wybuchowych w próbkach pobranych z jachtu, który mógł zostać użyty w operacji, powiedzieli dyplomaci Europejczycy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Twierdzą, że dochodzenie jeszcze nie ustaliło, kim byli sprawcy i czy jakiekolwiek państwo było zaangażowane w sabotaż.
Dania, Szwecja i Niemcy badają atak z 26 września. We wtorek duńskie MSZ zamieściło na Twitterze list ambasadorów trzech krajów przy ONZ do przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa, w którym znajdują się informacje o podjętych dotychczas działaniach.
W marcu urzędnicy z podejrzliwością odnosili się do doniesień medialnych, że za ubiegłoroczny sabotaż gazociągu Nord Stream odpowiedzialna była proukraińska grupa. Niemieckie media informowały wówczas, że pięciu mężczyzn i kobieta skorzystali z jachtu wyczarterowanego w Polsce przez ukraińską firmę, który opuścił niemiecki port Rostock w celu przeprowadzenia ataku.
Niemiecka prokuratura federalna odmówiła bezpośredniego komentarza na temat tego i innych doniesień, ale potwierdziła, że w styczniu śledczy przeszukali statek podejrzany o przewożenie materiałów wybuchowych użytych w sabotażu.
List otrzymany w tym tygodniu szczegółowo opisuje ustalenia Niemiec i wskazuje, że dokładny kurs przedmiotowej żaglówki nie został jeszcze sfinalizowany. W liście dodano, że w próbkach pobranych z jachtu podczas śledztwa znaleziono ślady podwodnych materiałów wybuchowych, ale nie podano szczegółów.
„W tej chwili nie można wiarygodnie ustalić tożsamości sprawców i ich motywacji, zwłaszcza jeśli chodzi o to, czy incydentem kierowało państwo, czy też podmiot państwowy” – czytamy w raporcie. „Dalsze śledztwo będzie miało na celu uzyskanie wszelkich informacji niezbędnych do wyjaśnienia tej sprawy”.
Gazociąg Nord Stream 1 został uszkodzony w wyniku podwodnych eksplozji. Do końca sierpnia, zanim Rosja odcięła dostawy, Nord Stream 1 był głównym kanałem dostaw gazu ziemnego do Niemiec. Eksplozje uszkodziły również rurociąg Nord Stream 2, który nigdy nie wszedł do eksploatacji po tym, jak Niemcy zawiesiły proces certyfikacji tuż przed inwazją Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.
Stany Zjednoczone i niektórzy ich sojusznicy od dawna ostrzegają, że rurociągi zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu Europy, zwiększając zależność od rosyjskiego gazu ziemnego.
Prezydent Władimir Putin i rosyjscy urzędnicy oskarżyli Stany Zjednoczone o wysadzenie rurociągów, nazywając to atakiem terrorystycznym. Ukraina odrzuciła sugestie, że mogła zlecić atak. Strony badające eksplozje nie skomentowały, kto może być odpowiedzialny.
[{„title”:”Dujos nekainuoja ir 30 Eur/MWh, mažėja ir kaina žiemai”,”url”:”https://vz.lt/rinkos/2023/05/22/dujos-vis-dar-nebrangsta-mazeja-ir-kaina-ziemai”,”category”:”PREMIUM”,”profiles”:[1014,1053,1067,1633,1639,1669]},{„title”:”V. Zelenskis: Ukraina nic nie wie o planie wysadzenia Nord Stream”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2023/06/08/v-zelenskis -ukraina-nic-niewiedziala-o-planie-wydmuchania-potoku-ponocnego”,”category”:”ARTYKUŁ”,”profile”:[1057,1067,2140]}]
Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w publicznych narzędziach informacyjnych oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
Temat „Otoczenie biznesowe”
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”