Kot. Asocjacyjne zdjęcie pixabay.
Zwrócono się do instytucji naukowych i Izby Medycyny Weterynaryjnej, laboratorium w Puławie. Przebadano łącznie 43 próbki od kotów z różnych części kraju, z czego LPPG H5N1 (ptasia grypa) potwierdzono w 22 próbkach. W Warszawie i Krakowie wykryto 2 inne pozytywne próbki. U kotów wykryto łącznie 24 pozytywne próbki wirusa ptasiej grypy.
Po przeprowadzeniu dochodzenia epidemiologicznego stwierdzono, że kilka kotów miało bezpośredni kontakt z terenami zakażonymi H5N1, niektóre były bezdomne, a inne były karmione surowym mięsem. Jednak informacje epidemiologiczne są bardzo różne i nie jest możliwe wyciągnięcie precyzyjnych wniosków.
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zwróciła uwagę, że zagrożenie dla ssaków, w tym kotów, może wystąpić jedynie w przypadku masowego uboju ptaków i bezpośredniego kontaktu z tuszami lub mięsem martwych ptaków z LPPG. Zainfekowane ssaki nie przenoszą między sobą wirusa H5N1.
Środki zapobiegawcze zapobiegające zachorowaniu kotów na ptasią grypę są proste:
• Nie zostawiaj zwierzęcia na zewnątrz.
• Dbaj o ogólny stan zdrowia zwierzęcia: wykonuj szczepienia, podawaj leki przeciwpasożytnicze itp.;
• Nie podawaj kotom surowego drobiu niewiadomego pochodzenia.
Jeśli u Twojego zwierzaka występują objawy niewydolności oddechowej, padaczki, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ możliwe jest jedynie leczenie objawowe tego wirusa.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”