Metr, miara długości, powstał w Wilnie: fakt, o którym niewielu wie, zostanie zapamiętany z rzeźby

Proponowaną nową miarę długości opisał TL Buratinis w 1675 r. Książka Misura universale wydana w Wilnie. Jest to pierwsza wzmianka o pojęciu metra jako miary długości. Autor zaproponował, aby nazwać to uniwersalną miarą długości Metro Cattolica. Oznaczało to, że musiał być używany we wszystkich krajach katolickich.

„Dzisiaj cały świat zna pojęcie metro, ale mało kto wie, że narodziło się ono nie gdzie indziej, tylko w Wilnie. Z pewnością jest to fakt, z którego możemy być dumni i o którym trzeba światu przypominać. Dlatego pomysł narodziło się, aby zostało uwiecznione. Wydaje mi się, że na świecie nie ma pomnika terminu metro, a teraz Wilno będzie go miało” – powiedział autor tego pomysłu, historyk i prezenter telewizyjny Virginijus Savukynas.

w 1665 r. TL Buratinis przeniósł się do Wilna. Otrzymał zadanie kierowania nie tylko Wilnem, ale także mennicami litewskimi: Brasta, Krakowem i Ujazdowem. Za panowania Jana Kazimierza Wazy, władcy Polski i Litwy (1648–1668), po XVII wieku. z czasów średniowiecznych, na terenie zrujnowanego pałacu Wielkich Książąt Litewskich ponownie uruchomiono i wydobywano walutę litewską. Tu w latach 1664-1666 bito szylingi miedziane (zwane boranami), monety złote i srebrne. W trakcie badań archeologicznych obok tego miejsca, na południowym krańcu Drugiego Urzędu Pałacu Lordów, na czele którego stał TL Buratinis, odkryto fundamenty budynku Mennicy. szylingi miedziane, weksle i ich ścinki. Płaskorzeźba przedstawiająca twórcę metra zostanie odsłonięta dokładnie w miejscu, w którym dwie i pół wieku temu działała Mennica.

Wynalazcą tamtych czasów był TL Buratinis – zbudował też model maszyny latającej i nazwał ją Latającym Smokiem. Interesował się astronomią i optyką, założył warsztat szlifowania soczewek i konstruował teleskopy. TL Buratinis wybudował lub wyremontował królewskie rezydencje Kazimierz i Ujazduwa w Warszawie, zainstalował most przez Wisłę. Ponadto TL Buratinis stworzył także maszynę liczącą, którą podarował Wielkiemu Księciu Toskanii Leopoldowi Medici.

Ceremonia odsłonięcia autorskiej płaskorzeźby METRO z pomiarem długości odbędzie się 7 czerwca. 17.00-18.00
Katedra A. 4, Wilno, wejście od ul. T. Wrublewskiego.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *