A. Strzałkowski, który startował w zawodach organizowanych po raz pierwszy na Litwie, wyprzedził łotewską zawodniczkę Laurę Penele, której tor ujeżdżenia udało się szybciej ukończyć, ale ostatnia przeszkoda nie powiodła się – jej rywalka na koniu Dundas VDM pozostaje na drugim miejscu. Trzecie miejsce wywalczył reprezentant Rumunii Andrea Herck na koniu Epsilon De Roulard.
A. Strzałkowski, dziękując organizatorom konkursu za imprezę spełniającą najwyższe światowe standardy, zaznaczył, że rywalizacja o tytuł „Grand Prix” jest niezwykle zacięta.
„Trasa niemieckiego projektanta tras Marca Behrensa była bardzo trudna. Tylko 5 duetów ukończyło kurs główny bez błędów, więc jestem bardzo zadowolony” – skomentował zwycięzca.
Choć Litwini nie stanęli na podium w głównym turnieju „Grand Prix”, to reprezentanci naszego kraju również odnieśli znaczące sukcesy. Najlepszy występ osiągnął w imprezie „Medium Tour – Grand Prix”, gdzie pierwsze miejsce zajął Lukas Civinskas, a drugie Nojus Chmieliauskas.
Dobre wyniki zanotowali również jeźdźcy reprezentujący Litwę w innych konkurencjach i kategoriach wiekowych: pierwsze miejsca wywalczyli Kristupas Petraitis („Gold Tour”), Matas Petraitis (konkurencja młodych koni (6-7 lat) oraz „Pokaż klasę / Skacz i jedź„), Gabrielė Stasiulionytė („Wycieczka elitarna”), Lukas Civinskas („Średnia trasa”) i Saulė Jocytė (Mała wycieczka).
Według prezesa Litewskiej Federacji Sportów Jeździeckich (LŽSF), Sigitasa Paulauskasa, tegoroczna impreza, która przyciągnęła ogromne rzesze widzów, jest sygnałem, że sporty jeździeckie na Litwie stają się popularne, a krajowi jeźdźcy demonstrują coraz wyższy poziom.
„Naszym celem na najbliższą przyszłość jest zorganizowanie na Litwie międzynarodowych zawodów drużynowych „Puchar Narodów”, dzięki którym kraj ten znalazłby się na liście najbardziej prestiżowych krajów w tym sporcie. Osiągnięcia weekendu oraz opinie sportowców i uczestników impreza daje nam nadzieję, że uda nam się uzyskać poparcie Międzynarodowej Federacji FEI na organizację Pucharu Narodów w przyszłym roku” – powiedział S. Paulauskas.
W odbywających się od 18 do 21 maja zawodach wzięło udział 200 koni i 145 jeźdźców. Najlepsi jeźdźcy z siedmiu krajów Europy – Litwy, Estonii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski i Rumunii – rywalizowali tutaj o najlepsze imię i nagrody pieniężne.
Uczestnicy nie tylko byli zadowoleni z organizacji konkursu, ale również uzyskali dobre oceny od wizytujących sędziów zagranicznych.
„Dziękujemy wszystkim za ciepłe i miłe przyjęcie. Gratulujemy całemu zespołowi dobrze wykonanej pracy. Generalnie Litwa jest dla nas prawdziwym odkryciem, więc na pewno jeszcze się zobaczymy”, powiedział Dominiques Ribot, sędzia Międzynarodowej Federacji Koni, która doceniła jakość zawodów.
Sezon Pucharu Świata zakończy się w 2024r. w marcu, kiedy stanie się jasne, które 2 zawodniczki z Ligi Europy Centralnej pojadą na finał Pucharu Świata. Odbędzie się w przyszłym roku w Arabii Saudyjskiej.
LŽSF jest członkiem Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI), która jest uznawana za jedyny organ zarządzający sportami jeździeckimi na Litwie. LŽSF ma prawo tworzyć i stosować regulaminy mistrzostw, mistrzostw, zawodów pucharowych i innych zawodów w sporcie jeździeckim w kraju. Ponadto LŽSF określa zasady organizacji i przeprowadzania zawodów sportów jeździeckich.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”