Litgrid: ograniczenie importu energii elektrycznej ze Skandynawii zastąpione elektrowniami cieplnymi

Jak podaje Litgrid, w ubiegłym tygodniu tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie cenowej giełdy Nord Pool wzrosła o 24 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. z 68 euro/MWh do 84 euro/MWh. Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej kształtowała się w taki sam sposób jak na Litwie. W Estonii, gdzie energia elektryczna była ostatnio tańsza, cena wzrosła w zeszłym tygodniu o 55%. i zrównany z innymi krajami bałtyckimi – sięga 84 euro/MWh.

„Coroczna naprawa łącza Estlink 2, która rozpoczęła się w zeszłym tygodniu, stała się jedną z najważniejszych zmian na rynku energii elektrycznej na Bali. Finlandię i Estonię łączą dwa kable energetyczne, którymi w większości transportuje tani prąd ze Skandynawii do Estonii i inne kraje bałtyckie. Po odłączeniu kabla 658MW na dwa tygodnie naprawy, kraje bałtyckie musiały zastąpić normalny przepływ importu z innych źródeł.

Z tego powodu import z Polski na Litwie prawie się potroił, z czego część dotarła także tranzytem na Łotwę. A na początku tygodnia, kiedy produkcja wiatru była jeszcze minimalna, zaczęły ją produkować duże elektrociepłownie na Litwie i Łotwie. Naprawa łącza EstiLink 2 ma się zakończyć 18 czerwca.

Pomimo mniejszych możliwości importowych, ceny ujemne zostały ustalone nawet na 6 godzin w niedzielę ze względu na wysoką produkcję fotowoltaiczną, zwiększoną produkcję z elektrowni wiatrowych oraz niskie zużycie w krajach bałtyckich i większości innych obszarów biznesowych NordPool – powiedział Liutauras Varanavičius, dyrektor działu strategii w Litgrid.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie wzrosło w zeszłym tygodniu o 1%. i osiągnął 198 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie dostarczyły 47%. zużycia energii elektrycznej w kraju. Łącznie w ubiegłym tygodniu na Litwie wyprodukowano 94 GWh energii elektrycznej, czyli 3%. więcej niż w poprzednim tygodniu, kiedy produkcja osiągnęła 91 GWh, powiedział Litgrid w komunikacie prasowym.

W zeszłym tygodniu na Litwie większość energii elektrycznej wyprodukowały elektrownie słoneczne, których produkcja wzrosła o 20%. od 25 GWh do 30 GWh. Wzrosła również produkcja elektrowni cieplnych, wzrosła nawet o 70%. od 15 GWh do 26 GWh. Produkcja elektrowni wiatrowych spadła w ciągu tygodnia o 12%. od 28 GWh do 25 GWh.

A produkcja elektrowni wodnych spadła najbardziej, bo o 44%: z 17 GWh do 9 GWh. W ciągu tygodnia elektrownie słoneczne wyprodukowały 32%. Elektrociepłownie – 27%, elektrownie wiatrowe – 26%, elektrownie wodne – 10% i inne elektrownie – 5%, według „Litgrid”.

Według stosunku import/eksport (słodkie) 54%. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną pochodziło z importu. W porównaniu z poprzednim tygodniem całkowity import spadł o 2%, ze 155 GWh do 151 GWh. Różnicując import kraju, 72% energii elektrycznej trafiało do kraju ze Skandynawii przez połączenie NordBalt, 4%. z Łotwy, a pozostałe 24% importowano przez granicę do Polski.

Całkowity przepływ energii elektrycznej z Litwy wzrósł o 10%. od 36 GWh do 40 GWh. 83 proc. litewskiego eksportu trafiało na Łotwę, a pozostałe 17 proc. do Polski przez LitPol Link

Wykorzystanie przepustowości łącza „LitPol Link” dla przepływu energii elektrycznej osiągnęło 11%. wobec Polski i 44 proc. w kierunku Litwy. Wykorzystanie przepustowości NordBalt wyniosło 0%. w kierunku Szwecji i 93 proc. W kierunku Litwy, informuje „Litgrid”.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *