Unijni lekarze wysłani do Sakartweli zezwolili na zbadanie uwięzionego Saakaszwilego

Powołana przez Unię Europejską grupa polskich lekarzy została po półrocznym opóźnieniu zbadana przez byłego prezydenta kraju Micheila Saakaszwilego, który przebywa w więzieniu w Sakartwele – poinformował w środę jego adwokat.

Obawy o stan zdrowia i warunki życia uwięzionego 55-letniego polityka wzrosły w zeszłym tygodniu, kiedy pojawił się w telewizji po raz pierwszy od miesięcy, wyglądając na wyczerpanego.

W środę, po półrocznym opóźnieniu, rząd zezwolił polskim lekarzom na zbadanie Saakaszwilego w szpitalu, powiedział AFP jego prawnik Dito Sadzaglishvili.

„Ta misja medyczna została utworzona przez UE” – powiedział. „Sprawdzają jego stan i zgłoszą się później”.

W marcu pan Saakaszwili powiedział: „Jeśli przeżyję, to dzięki Polsce; misja polskich lekarzy jest moją ostatnią szansą”.

Jeśli przeżyję, to dzięki Polsce; Misja polskich lekarzy to moja ostatnia szansa.

Pan Saakaszwils, który był przewodniczącym Sakartwelego w latach 2004-2013, został uwięziony po powrocie po kilku latach spędzonych za granicą. Organizacje broniące praw człowieka nazywają oskarżenia o nadużycia władzy motywowanymi politycznie.

3 lipca pan Saakashvils pojawił się w sądzie za pośrednictwem łącza wideo. W związku z ówczesną postawą Saakaszwilsa Ukraina, której jest obywatelem, wezwała ambasadora Sakartwelego i poprosiła go o powrót do Tbilisi, by pomóc ratować politykę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który wyznaczył Saakaszwilego na swojego doradcę w kwestiach reformatorskich, oskarżył Rosję o zabicie go z rąk władz w Sakartwelim.

Władze Sakartveli twierdzą, że Saakaszwili otrzymuje niezbędne leczenie. Przebywa w cywilnym szpitalu od zeszłego roku, kiedy rozpoczął 50-dniowy strajk głodowy.

UE i Stany Zjednoczone zwróciły się do Sakartvela o zagwarantowanie mu praw i traktowania. Rada Europy uważa go za więźnia politycznego.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *