w 2004 roku 29 marca siedem państw europejskich przystąpiło do NATO, najpotężniejszego sojuszu obronnego świata: Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Słowenia, w tym trzy państwa bałtyckie – Litwa, Estonia i Łotwa. Zdaniem ministra obrony narodowej Arvydasa Anušauskasa członkostwo Litwy w NATO jest niezwykle ważne w obliczu wojny Rosji na Ukrainie.
„NATO jest podstawowym gwarantem bezpieczeństwa Litwy – silnym i zjednoczonym Sojuszem, zawsze gotowym do reagowania na każdy kryzys, do obrony każdego centymetra terytorium Litwy i całego Sojuszu. Litwa jest niezawodnym sojusznikiem NATO, które wraz z innymi państwami sojuszniczymi , poszukuje i wdraża rozwiązania wzmacniające Sojusz i nasze wspólne bezpieczeństwo w regionie i całym obszarze euroatlantyckim” – powiedział A Anušauskas.
Podczas uroczystości poświęconej 19. rocznicy członkostwa Litwy w NATO podniesione zostaną flagi Litwy i NATO, Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie gen. Christopher G. Cavoli wygłosi mowa powitalna. Planowany jest również lot myśliwców Rafale i F-16 francuskich i polskich sił powietrznych, które obecnie pełnią natowską misję air policing w krajach bałtyckich.
Wystawa „Potężni, bo zjednoczeni” stanowi przegląd powstania i ewolucji NATO, przedstawia państwa członkowskie, ich zdolności militarne oraz wkład we wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony Sojuszu. Ekspozycja przedstawia także historię Litwy i NATO po przystąpieniu Litwy: udział naszych żołnierzy w operacjach międzynarodowych, ćwiczenia, działalność społeczną Litwy i sojuszników z NATO, momenty z życia i służby żołnierzy NATO służących w kraju.
„Pomysł wystawy „Silni, bo zjednoczeni” nie zrodził się przypadkowo, bo muzea chronią przeszłość, a NATO gwarantuje bezpieczną przyszłość. Obecny kontekst zachęca do mówienia nie tylko o historii Sojuszu, ale także Zwróciliśmy uwagę nie tylko na kraje członkowskie NATO, ale także na kraje, które są obecnie zapraszane do członkostwa w NATO, czyli Finlandię i Szwecję Również na kraje partnerskie ubiegające się o członkostwo w NATO: Sakartvel, Bośnia i Hercegowina i Hercegowiny oraz oczywiście Ukrainy Chcemy, aby nasi zwiedzający odkrywali nowe rzeczy po zapoznaniu się z ekspozycją, ale przede wszystkim – aby zrozumieli, dlaczego Sojusz jest tak ważny dla naszej obronności – mówi dyrektor Muzeum Narodowego Litwy , dr Rūta Kačkutė.
Wszyscy, którzy przybyli na obchody rocznicy przystąpienia Litwy do NATO 29 marca w Bastei, będą mogli zobaczyć najnowsze uzbrojenie i wyposażenie litewskich żołnierzy i sojuszników z NATO, które przywiezie m.in.
podczas imprezy zaprezentują stacjonujące w kraju litewskie i amerykańskie bataliony oraz żołnierze alianccy pełniący służbę w wysuniętym batalionie sił NATO w Rukli.
Swoją wiedzę o krajach NATO będzie można sprawdzić w grze edukacyjnej przygotowanej przez Litewskie Muzeum Narodowe, a Litewska Biblioteka Narodowa Martynasa Mažvydasa stworzyła na wystawę interaktywną instalację, która pozwoli zwiedzającym zobaczyć i poczuć lot myśliwców NATO F-16 w grupie bojowej z bliska oraz hologram ożywiający archiwalne dokumenty NATO.
Zgromadzonych uczestników zabawiać będzie big band jazzowy Ochotniczych Sił Zbrojnych Litwy, soliści Jurgis Brūzga, Augustė Vedrickaitė oraz Chór Kadetów Litewskiej Akademii Wojskowej generała Jonasa Žemaitisa.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”