Elektrownia hydroakumulatorowa w dzielnicy Kruonis w Kaiiadori. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
Litewscy operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej i gazu, Litgrid i Amber Grid, planują pozyskać i wyposażyć 19 elektrowni naftowych w drony zdolne do wykrywania i neutralizacji systemów.
Według przedstawiciela Litgrid, Matasa Noreikasa, systemy mają zacząć działać w 2024 roku, a o ich zakupie decyduje się biorąc pod uwagę ryzyka związane z szybkim rozwojem technologii dronowej.
Wraz z gwałtownym rozwojem technologii dronowej, wzrostem jej liczby oraz ekspansją jej wykorzystania, dokonujemy oceny związanych z tym zagrożeń i sposobów właściwej ochrony infrastruktury energetycznej, która zaliczana jest do infrastruktury krytycznej dla bezpieczeństwa państwa, celowego przeciwdziałania lub nieprzemyślanych działań z dronami, powiedział Noreika BNS.
Z opublikowanych dokumentów przetargowych wynika, że systemy powinny powstać w 15 obiektach infrastruktury elektroenergetycznej: stacje transformatorowe Darbn, Teli, Panevio, Utena, Wilno, Neris, Kowno, Alytus, Bitn i Kłajda, elektrownia wodna Kruonis (HAE), kompleks Elektrn , Wilno W centrum sterowania systemu Litgrid oraz w infrastrukturze LitPol Link połączenia z Polską zlokalizowanej w dzielnicy Alytus.
Ponadto rozbudowano systemy infrastruktury gazowej: centrum sterowania systemem Amber Grid w Wilnie, tłocznie gazu Panevio i Jaunin oraz stację pomiarową gazu Santakas zlokalizowaną na terenie gminy Mariampol.
Litgrid i Amber Grid planują w drugiej połowie roku ogłosić zakup systemu wykrywania i neutralizacji dronów. W tej chwili trwają konsultacje z uczestnikami rynku w sprawie przyszłego zaproszenia do składania ofert.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
Temat Środowisko biznesowe
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”