„GREEN w tym tygodniu zatwierdził publiczną cenę energii elektrycznej dla konsumentów mieszkaniowych – 22,26 centa za kilowatogodzinę – która będzie obowiązywać w drugiej połowie 2022 r. Oczywiście istnieje tutaj cena wewnętrzna, ale Ignitis powinien różnicować (to jest średnia) .
Jak widać, prąd prawdopodobnie nie będzie wymagał rekompensaty. Dziś otrzymaliśmy projekt z Ministerstwa Energii dotyczący konieczności odszkodowania. Nie zapewnia rekompensat dla sektora elektroenergetycznego” – powiedział R. Pocius podczas prezentacji sprawozdania z działalności ZIELONY 2022 na posiedzeniu komisji gospodarczej Sejmu w środę.
GREEN poinformował w poniedziałek, że w odpowiedzi na zmiany na hurtowym rynku energii i spodziewany spadek rynkowej ceny energii elektrycznej, ustalił górne limity publicznych cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych na drugie półrocze 2023 roku.
„Dla tych, którzy kupują prąd z sieci średniego napięcia – 16,388 ct/kWh (z VAT), to o 23,97 proc. mniej niż w 2023 r. 3-6 miesięcy; dla tych, którzy kupują prąd z sieci niskiego napięcia – 22,264 ct/kWh ( z VAT), czyli o 18,84% mniej niż w 2023 roku 3-6 miesięcy” – czytamy w komunikacie.
Określa się w nim również, że publiczny pułap cenowy dotyczy wyłącznie odbiorców krajowych będących osobami fizycznymi, którzy nabywają energię elektryczną na potrzeby osobiste, rodzinne lub domowe niezwiązane z ich działalnością zawodową lub zawodową (np. indywidualne domy mieszkalne, budynki należące do tych domów, mieszkań, domków letniskowych, działek ogrodowych, garaży dla samochodów osobowych itp.)
„Do maja VERT sprawdzi ponownie obliczone i zróżnicowane taryfy energii elektrycznej dla odbiorców krajowych UAB „Ignitis”, czy nie przekraczają ustalonego pułapu cenowego, nie dyskryminują poszczególnych grup konsumentów i opublikuje je. Nowe taryfy wejdą w życie od 2023 r. 1 lipca” – zadeklarował ZIELONY.
R. Pocius powiedział też na posiedzeniu komisji sejmowej, że offsety gazowe prawdopodobnie będą nadal potrzebne.
„Jeżeli chodzi o gaz, to mamy dziś aktualną taryfę 0,96 euro za kilowatogodzinę. Jest to stawka średnia ważona, zawierająca stałą część stawki, z rekompensatą. Z góry przewidujemy tu cenę dla drugiej grupy, która ogrzewa swoje domy gazem ziemnym, który prawdopodobnie zostanie zatwierdzony pod koniec tego roku – około 1,57 euro.
Oczywiście w przypadku gazu może być wymagana rekompensata. Tym bardziej, że w tym samym projekcie (z Ministerstwa Energii) proponuje się zrekompensować odbiorcom taryfy gazu ziemnego tak, aby taryfa pozostała na dotychczasowym poziomie.
W przypadku ciepła obserwujemy spadek ceny o 27%. Zasadniczo ze względu na samo paliwo, które jest wykorzystywane w produkcji. Cena wody wzrasta o około 45%. Zasadniczo determinuje to wzrost cen surowców energetycznych, kosztów pracy” – powiedział R. Pocius.
Elta przypomina, że do 1 lipca państwo rekompensuje odbiorcom energii elektrycznej 0,28 euro za kilowatogodzinę (kWh) ze strony taryfy, ale nie więcej niż 0,285 euro.
Obecnie cena najpopularniejszego publicznego planu taryfowego Ignitis jednostrefowy „Standard” wynosi 0,28 euro/kWh z VAT.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”