„Litgrid” informuje, że w ubiegłym tygodniu średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie cenowej giełdy „Nord Pool” spadła o 12% w porównaniu z poprzednim tygodniem. z 77 EUR/MWh do 68 EUR/MWh. Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej była taka sama, aw Estonii energia elektryczna była o 19% tańsza. aw zeszłym tygodniu jego cena osiągnęła poziom 54 Eur/MWh.
„W ubiegłym tygodniu parki fotowoltaiczne nadal produkowały duże ilości energii elektrycznej (25 GWh), ale ze względu na wietrzną pogodę farmy wiatrowe wyprodukowały dwa razy więcej (28 GWh). Środa była wyjątkowo wietrzna, tego dnia elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne dostarczyły do 82% energii o godzinie 16:00. konsumpcja litewska. Po dodaniu innych typów generacji, całkowita generacja chwilowa przekroczyła granicę 1300 MW i osiągnęła poziom 93%. całkowitej konsumpcji” – mówi Liutauras Varanavičius, dyrektor działu strategii Litgrid.
„W sumie w ciągu całego tygodnia elektrownie pracujące na Litwie zapewniły prawie połowę krajowego zużycia. Dlatego wzrost przepływów importowych nie wynikał z rosnącego popytu na Litwie. , ale z sukcesu corocznego remontu „LitPol Link”, a nawet czterokrotny wzrost eksportu do Polski – zauważa.
Zużycie energii elektrycznej na Litwie pozostało w ubiegłym tygodniu na niezmienionym poziomie i wyniosło 196 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie dostarczyły 47%. zużycia energii elektrycznej w kraju*. Łącznie w zeszłym tygodniu na Litwie wyprodukowano 91 GWh energii elektrycznej, czyli 23%. w porównaniu do 74 GWh w poprzednim tygodniu, wynika z raportu.
Elektrownie wiatrowe wyprodukowały w zeszłym tygodniu najwięcej prądu na Litwie, ich produkcja wzrosła o 83%. od 15 GWh do 28 GWh.
Wzrosła również produkcja elektrowni wodnych, ich produkcja wzrosła o 34%. i spadł z 12 GWh do 17 GWh. Produkcja elektrowni słonecznych i elektrociepłowni nie zmieniła się istotnie w ciągu tygodnia i wyniosła odpowiednio 25 GWh i 15 GWh. W ciągu tygodnia farmy wiatrowe wyprodukowały 30%. Z energii elektrycznej produkowanej na Litwie elektrownie wodne – 18%, elektrownie cieplne – 16%, elektrownie słoneczne – 28% i inne elektrownie – 8%.
Według stosunku import/eksport (słodkie) 56%. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną* pochodzi z importu. W porównaniu z poprzednim tygodniem import ogółem wzrósł o 8%, ze 144 GWh do 155 GWh.
Różnicując import kraju, 65% energii elektrycznej trafiało do kraju ze Skandynawii przez połączenie NordBalt, 26%. z Łotwy, a pozostałe 8% przywieziono przez granicę do Polski.
Całkowity przepływ energii elektrycznej z Litwy wzrósł czterokrotnie. od 9 GWh do 36 GWh. 90% litewskiego eksportu trafiało do Polski za pośrednictwem łącza „LitPol Link”, a pozostałe 10% na Łotwę – czytamy w raporcie.
Wykorzystanie przepustowości łącza „LitPol Link” dla przepływu energii elektrycznej osiągnęło 56%. wobec Polski i 16 proc. w kierunku Litwy. Wykorzystanie przepustowości NordBalt wyniosło 0%. wobec Szwecji i 86 proc. w kierunku Litwy.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”