Słynny współczesny rzeźbiarz Jullien Allègre przybywa do galerii „Art Bridge”.

Według właściciela galerii Edvidasa Žuksa na wystawę trzeba było czekać dwa lata. „Kiedy przybyłem do pracowni Juliena w miejscowości Sablet na południu Francji i zacząłem marzyć na dziedzińcu, wybierając rzeźby na wystawę, szybko zostałem sprowadzony na ziemię. Prawie wszystkie z nich zostały już obiecane na wiele zaplanowanych wydarzeń artystycznych w Europie Julien Allegre jest obecnie jednym z najbardziej rozchwytywanych artystów, dlatego wernisaż jego indywidualnej wystawy to wielkie wydarzenie nie tylko dla naszej galerii, ale i dla całej Litwy” – wspominał na początku wystawy E. Žukas.

Artysta tworzy imponujące rzeźby ze zużytych puszek, beczek, złomu domowego i przemysłowego, które cechuje wrażliwa, osobista i sugestywna niepewność czasowa.

„Rzeźbiarskie stworzenia Juliena Allègre’a jakby pochodziły z czasów przodków, strażników czasu, dodając nam siły. Ich plastyczność wyraża ludzką kruchość i bezbronność. Metalowe odpady przekształcone w wartość artystyczną, stopiły niejeden XXI wiek. kontrowersyjne tematy: konsumpcjonizm, ekologia, doczesność i wieczność, ludzka siła i niemoc. Właśnie z tego powodu twórczość Jueliena Allegre jest uważana za świetlisty znak nowoczesności, podziwiany przez miłośników sztuki i kolekcjonerów na całym świecie” powiedziała kuratorka wystawy Jolita Mieželaitienė.

Wybitny krytyk sztuki Christian Noorbergen podkreśla zadziwiającą intuicję artysty ujawnioną w rzeźbach: „Ma szamańską duszę, którą opętały wszystkie siły pożerające teraźniejszość. Ten rzeźbiarz ośmiela się pozbawić masę jej masy. Wszystko, co pozostaje, to skorupa, naga rama i krucha powłoka esencji… Jego szalone stworzenia są wolne od jakichkolwiek śladów kultywacji. Magiczne maski, zaskakująco wrażliwe, znajdujące się na skraju przepaści.”

Artysta, dopracowując indywidualną technikę obróbki metali, przyznaje: „Galeria rdzawych tonów to dla mnie poezja”. Jego rzeźby wpisują się w krajobraz francuskich rezydencji i przestrzeni publicznych. Prace tego artysty kupowali także litewscy znawcy i kolekcjonerzy sztuki. Będzie można również kupić prace prezentowane na wystawie.

Artysta chciał, aby jego prace znalazły się na wileńskiej wystawie razem z obrazami mieszkającego i tworzącego we Francji słynnego litewskiego artysty emigranta Pranasa Gailiusa.

Będzie to już trzecie spotkanie litewskich miłośników sztuki ze słynnym rzeźbiarzem. Jego prace prezentowane są w „Art Vilnius” oraz na wystawie poświęconej stuleciu Muzeum Narodowego im. MK Čiurlionisa.

Otwarcie wystawy 25 maja. o godzinie 19. w galerii „Menų tiltas”, ul. 16 w Wilnie. Wystawa będzie czynna do 25 czerwca.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *