Budynek zwany domem Wazy w Merkinie będzie chroniony przez państwo

Według danych z Rejestru Dóbr Kultury dom ten powstał w XVI wieku. pomoc – XVII w. pr., przebudowany ok. 1900 r., przebudowany także w XX w. Budynek nazywany jest „Domem Wazów” lub „Pałacem Władców”, ponieważ uważa się, że przed śmiercią przebywał w nim wielki książę litewski, król Polski Władysław Waza.

Budowę budowli rozpoczęto w XVI wieku. ostatecznie jej właścicielem został burmistrz Merkiny Tomas Karlovičius. Po jego śmierci w XVII w. w pierwszej połowie właścicielem kamienicy był starszy z Merkiny pochodzenia włoskiego Mikalojus Scipioni Kampo, który później sprzedał dom pruskiemu szlachcicowi Tobiasowi Popeli, który był właścicielem domu w chwili śmierci Władysława Wazy. XVII wiek Doktor Jonas Urbanovskis kupił dom w połowie XVIII wieku. początkowo jego krewny Zigmantas Urbanovskis sprzedał dom jezuitom z Merkinė. Po kasacie zakonu jezuitów w XVIII wieku. pod koniec roku dom przeszedł w ręce prywatnych zarządców, później w XIX wieku. w środku był wynajmowany, a na jego pierwszym piętrze urządzono karczmę.

XIX w. Pod koniec XIX w. budynek kupił rosyjski pułkownik kozacki Kuliński, który przebudował go z litery L na prostokątny. asysta – charakterystyczna stylistyka XX w. p.n.e. W okresie międzywojennym w budynku funkcjonowało progimnazjum i rada powiatu. Internat powstał w czasach sowieckich, po odbudowie zmieniono wnętrze budynku, zniszczono elementy dekoracyjne elewacji. W chwili obecnej budynek nie jest użytkowany, należy do gminy Varėna, planuje się urządzić w nim pomieszczenia Muzeum Ziemi Merkińskiej.

Przy zgłaszaniu tego obiektu pod ochronę państwa wzięto pod uwagę apel gminy rejonu Varėna, który stwierdza, że ​​lokalna społeczność i gmina starają się ożywić dom „Waza” i dostosować go do potrzeb kulturalnych i handlowych mieszkańców społeczności, celem jest odrestaurowanie zabytkowego budynku „Waza” zgodnie z dostępnymi źródłami historycznymi, świadczenie usług kulturalnych, społecznych i noclegowych.

Objęcie tego domu ochroną państwa otwiera szersze możliwości uzyskania części dofinansowania z budżetu państwa na konserwację i zarządzanie obiektem.

W 2022 roku kilka dworów zostało uznanych za chronione przez państwo: Lipliūnai (rejon kiejdanski), Žemaios Panemune (rejon szakiński), Drobiškių (rejon joava) i Utena. Status ten uzyskało również wileńskie Mauzoleum Gaona w Wilnie oraz budynek stowarzyszenia „Pažangas” w Kownie, reprezentujący modernistyczną architekturę Kowna.

W 2023 roku, gdy wartości dziedzictwa kulturowego zostaną uznane za chronione przez państwo, uwaga zostanie przesunięta na wiek XIX. końca XX wieku obiekty reprezentujące historię pierwszej połowy Litwy. Taki status powinien otrzymać także zespół Wielkiej Synagogi w Wilnie oraz kilkanaście obiektów archeologicznych (kurhany).

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *