„Najbardziej Pożądany Pracodawca 2023”: Top 20 Liderów i Top 10 Startupów

Zdjęcie autorstwa Rycisa Galadauskasa.

„Verslo žinios” ogłasza firmy, które znalazły się w pierwszej dwudziestce rankingu „Pożądany Pracodawca 2023”. W osobnej kategorii zostanie również nagrodzony zdobywca tytułu Najbardziej Pożądanego Pracodawcy Startupów.

„Verslo žinios” po raz dziewiętnasty zrzesza najbardziej pożądanych pracodawców. Nagrody są organizowane we współpracy z firmą zarządzającą aktywami INVL Asset Management.

Ogłaszamy dwudziestu finalistów w kolejności alfabetycznej. [infogram id=”ee106db9-8761-4429-a3b8-92261f9b1dd7″ prefix=”xyi” format=”interactive” title=”Geidžiamiausias darbdavys 2023: abėcėlė”]

W zestawieniu dominowało 5 firm, które w ubiegłym roku znalazły się w pierwszej dwudziestce najbardziej poszukiwanych pracodawców oraz 4 startupy, które w ubiegłym roku zostały wybrane na liderów.

16 maja na trwającej konferencji „Liderzy Zespołów. Razem tworzymy wartość” Nagrodzonych zostanie TOP 3 pracodawców, a trzeci rok z rzędu nagrodzony zostanie zwycięzca kategorii start-up.

W ubiegłym roku na najbardziej pożądanego pracodawcę wybrano UAB usługi programistyczne „Devbridge LT”, należące do amerykańskiej firmy „Cognizant”, drugie miejsce zajęła Telia Lietuva, a trzecie Teltonika Telematics.

Kryteria wyboru

Przy opracowywaniu rankingu „Pożądany Pracodawca 2023” brano pod uwagę wszystkie litewskie firmy, które w 2022 roku zatrudniały średnio co najmniej 20 pracowników i terminowo złożyły do ​​Centrum Rejestracji deklaracje podatkowe za 2021 rok. Stan finansowy.

Firmy nierentowne nie są uwzględniane w publikowanym rankingu.

Spółki zostały sklasyfikowane według trzech grup wskaźników:

  • Do oceny stabilności stanowiska pracy wybrano 4 wskaźniki: przychód, zysk przed opodatkowaniem, rentowność w 2021 r. oraz ewolucję liczby pracowników w ciągu roku 2022;
  • Do oceny wynagrodzenia wypłacanego w firmie służą 3 wskaźniki: stosunek mediany płacy wypłacanej w firmie do średniej mediany wynagrodzeń w firmach z tego samego sektora na Litwie, mediana płacy wypłacanej w firmie w euro oraz średnia liczbowa liczba pracowników w firmie w 2022 roku;
  • przy ocenie doboru potencjalnych pracowników wzięliśmy pod uwagę recenzje ofert pracy firmy na portalach cv.lt i rekvistai.lt oraz ocenę rozgłosu/reputacji firmy dostarczoną przez UAB „Mediaskopas”.

Ranking startupów

Wśród startupów pierwsze miejsce w ubiegłym roku zajęła obsługa sklepów elektronicznych UAB „Oberlo”. W 2021 roku, kiedy po raz pierwszy wyodrębniono startupy jako odrębną kategorię, liderem okazała się firma zajmująca się technologiami kosmicznymi UAB NanoAvionika.

W kategorii ratingu start-upów wskaźniki stabilności finansowej zostały zastąpione kryterium wzrostu – ile pieniędzy zebrał start-up w ciągu ostatnich dwóch lat. Spółki zostały wybrane na podstawie listy portalu „unicorns.lt” oraz po zastosowaniu często przywoływanych w światowych mediach czy wypowiedziach ekonomistów kryteriów wielkości i wieku firmy

Na liście startupów pozostają tylko te firmy, które w 2022 r. zatrudniały średnio mniej niż 100 pracowników, ich przychody w 2021 r. nie przekraczają 50 mln euro, a sama firma na dzień 01.01.2023 r. nie miała więcej niż 7 lat.

W rankingu nie są uwzględniane firmy zatrudniające mniej niż 20 pracowników.

[infogram id=”080ad2fe-18c3-4f98-9337-cc998e6b0586″ prefix=”Q7u” format=”interactive” title=”Reitingo „Geidžiamiausias darbdavys“ vertinimo metodika 2023 m.”]

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinia”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.