Morawiecki: Polska chce uczestniczyć w natowskim tzw. programie jądrowym

Mateusza Morawieckiego, premiera RP. Zdjęcie: Virginia Mayo (AP/Scanpix).

W odpowiedzi na rozmieszczenie przez Rosję taktycznej broni jądrowej na Białorusi, Polska z zadowoleniem przyjęłaby amerykańską broń jądrową na swoim terytorium – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Informuje o tym polska telewizja Polsat News.

Według premiera Polska chce zostać włączona do natowskiego programu tzw. jądrowego współdzielenia.

„Biorąc pod uwagę, że Rosja zamierza rozmieścić taktyczną broń nuklearną na Białorusi, tym bardziej domagamy się od NATO udziału w programie jądrowego współdzielenia” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej w Brukseli po posiedzeniu Rady Europejskiej w odpowiedzi na stosowne pytanie. pytanie.

Zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja będzie zależała od partnerów amerykańskich.

„Deklarujemy, że jesteśmy gotowi do szybkiego działania w tej sprawie” – zadeklarował szef polskiego rządu.

„Nie chcemy siedzieć bezczynnie, podczas gdy Putin eskaluje różne groźby” – powiedział premier.

Wspomniany program jest częścią polityki odstraszania nuklearnego NATO. Udostępnia głowice jądrowe państwom członkowskim, które nie posiadają broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach tego programu amerykańska broń nuklearna znajduje się w Belgii, Niemczech, Włoszech, Holandii i Turcji.

Białoruski autorytarny prezydent Aleksander Łukaszenka powiedział we wtorek, że duża część rosyjskiej taktycznej broni jądrowej dotarła już do jego kraju.

Na początku tego roku rosyjski prezydent ogłosił planowane rozmieszczenie broni jądrowej krótkiego zasięgu na terytorium sąsiadującej z Rosją Białorusi. Decyzja ta jest postrzegana jako ostrzeżenie dla Zachodu, który zwiększa wsparcie militarne dla Ukrainy.

W. Putin podkreślił, że Rosja utrzyma kontrolę.

Taktyczne bomby atomowe są przeznaczone do niszczenia żołnierzy i broni wroga na polu bitwy. Ich zasięg jest stosunkowo niewielki, a moc znacznie mniejsza niż głowic nuklearnych zainstalowanych w międzykontynentalnych pociskach balistycznych, które mogą zniszczyć całe miasta.

Rosja nie określiła, ile broni nuklearnej trafi na Białoruś. Rząd USA szacuje, że Rosja posiada około 2000 taktycznych broni nuklearnych, w tym bomby powietrzne, głowice rakietowe krótkiego zasięgu i pociski artyleryjskie.

24 lutego 2022 roku Rosja wykorzystała terytorium Białorusi do wkroczenia na Ukrainę od północy, utrzymując swoje siły i broń na terytorium swojego sojusznika.


Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinia”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.