Rosja poinformowała w piątek, że dodała więcej europejskich urzędników do swojego zakazu podróżowania w odpowiedzi na decyzję Unii Europejskiej o nałożeniu nowych sankcji na Moskwę.
„W odpowiedzi na te wrogie działania strona rosyjska znacząco rozszerzyła listę przedstawicieli instytucji europejskich i państw członkowskich UE, którzy… mają zakaz wjazdu na terytorium naszego państwa” – powiedział. komunikat prasowy.
Nie precyzuje, ilu urzędników dotknęła ta decyzja, a ich nazwiska nie są publikowane.
„Potwierdzamy, że wszelkie wrogie działania krajów zachodnich będą nadal spotykać się z terminową i odpowiednią reakcją” – dodało rosyjskie MSZ.
UE przyjęła 11. pakiet sankcji wobec Rosji
Unia Europejska przyjęła w piątek jedenastą rundę sankcji wobec Rosji po jej inwazji na Ukrainę.
Rada UE zapowiedziała, że pakiet ma na celu ograniczenie obchodzenia sankcji i „zagwarantuje, że na podstawie doświadczeń wdrożeniowych zdobytych w ciągu ostatniego roku unijne sankcje wobec Rosji będą jeszcze lepiej wdrażane i egzekwowane”.
UE umieściła na czarnej liście 87 innych podmiotów, które bezpośrednio wspierają rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy i będą musiały stawić czoła surowszym ograniczeniom w eksporcie towarów podwójnego zastosowania i zaawansowanych technologii.
Na liście, która obejmuje już podmioty z Rosji i Iranu, znalazły się podmioty zarejestrowane w Chinach, Uzbekistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Syrii i Armenii.
Zdaniem UE nowy środek zapobiegający uchylaniu się od sankcji ograniczy sprzedaż, dostawę, przekazywanie lub eksport określonych objętych sankcjami towarów i technologii do niektórych krajów trzecich, których jurysdykcje stwarzają wysokie ryzyko ciągłego wykorzystywania do unikania sankcji.
Zakaz tranzytu zostaje rozszerzony na niektóre towary wrażliwe, takie jak zaawansowane technologie, sprzęt lotniczy, eksportowane z UE do krajów trzecich przez Rosję. Zmniejszy też ryzyko unikania sankcji.
Zaostrza się restrykcje w imporcie żelaza i stali, nakładając na objętych sankcjami importerów przetworzonych wyrobów stalowych z krajów trzecich obowiązek udowodnienia, że użyte surowce nie pochodzą z Rosji.
Ciężarówki z rosyjskimi przyczepami i naczepami mają całkowity zakaz przewożenia towarów do UE. Ograniczy to możliwość obchodzenia przez rosyjskich przewoźników drogowych zakazu przewozu towarów do UE. Ponadto statkom dokonującym transferów między statkami zabrania się wpływania do portów UE podejrzanych o naruszenie rosyjskiego zakazu importu ropy naftowej lub uzgodnionego przez G7 wymogu dotyczącego pułapu cenowego (G-7).
Wraz z nowym pakietem sankcji nie jest już też możliwy import ropy z Rosji rurociągiem do Niemiec i Polski.
Do wykazu osób fizycznych i prawnych, których aktywa zostały zamrożone, dodano sto kolejnych osób i podmiotów. Wśród nich są wyżsi oficerowie wojskowi, osoby podejmujące decyzje dotyczące wojny, osoby zamieszane w nielegalne deportacje ukraińskich dzieci do Rosji, sędziowie podejmujący politycznie umotywowane decyzje przeciwko obywatelom Ukrainy, biznesmeni, propagandyści, banki działające na terenach okupowanych oraz podmioty działające z rosyjskimi siłami zbrojnymi.
Zmieniono również kryteria umieszczania w wykazie osób i/lub podmiotów, które omijają sankcje UE, w tym te, które poważnie podważają sankcje UE.
Dodatkowo pakiet rozszerza listę zakazanych mediów o pięć innych kanałów blisko powiązanych z państwem rosyjskim.
UE ustanowiła również nowe tak zwane środki ekstremalne, które mogą być wykorzystane do ograniczenia handlu towarami lub technologią z krajami trzecimi, jeśli okaże się, że w znacznym stopniu i systematycznie obchodzą one unijne sankcje.
Od 24 lutego 2022 r., kiedy prezydent Rosji Władimir Putin nakazał swoim siłom wkroczenie na Ukrainę, UE ogłosiła już dziesięć pakietów sankcji przeciwko Rosji.
Sankcje zostały nałożone na banki, firmy i rynki, a nawet część sektora energetycznego. Ponad 1000 urzędników służby cywilnej ma zakaz podróżowania, a ich aktywa są zamrożone.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”