Nemunas Biknius, kierownik Amber Grid. Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).
Jeśli okaże się, że dokumentacja części instalowanych w strategicznie ważnym gazociągu z Litwy i Polski (GIPL) nie spełnia wymagań określonych w projekcie technicznym, to jego wykonawca powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności – mówi Nemunas Biknius, szef zarządzający siecią przesyłową gazu Amber Grid.
Powiedział prokuratorom podczas wstępnego dochodzenia w sprawie możliwych rosyjskich komponentów zainstalowanych w rurociągu.
„Oceniamy gazociąg przez pryzmat technologiczny, sprawdziliśmy ogromną ilość różnych detali i mamy techniczne wnioski, że spełniają one wymagania normy litewskiej i gazociąg jest bezpieczny. Dokumentacja części użytych w projekcie rodzi pytania” – powiedział dziennikarzom N. Biknius w środę po zamkniętym posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Sejmu.
„Jeżeli po śledztwie prokuratury okaże się, że dokumenty nie spełniają wymogów, to oczywiście odpowiedzialność poniesie wykonawca” – dodał kierownik Amber Grid.
Portal „15min”, który przeprowadził śledztwo z partnerami z kilku krajów, poinformował na początku czerwca, że w otwartej w maju GIPL mogły zostać zainstalowane rosyjskie części.
Jak informuje portal, obecnie badana jest główna wersja podejrzeń – główny wykonawca GIPL „Alvora” znalazł kilka europejskich firm w celu ukrycia części wyprodukowanych przez rosyjską firmę „ChelPipe” i prawdopodobnie już sprzedanych „Alvora” na podstawie wydanych przez nie certyfikatów jakości. Alvora zaprzecza tym zarzutom.
Według N. Bikniausa, Amber Grid jest obecnie przedmiotem śledztwa prowadzonego przez prokuraturę i samą spółkę. Dainius Kreivys, minister energii, powiedział, że Krajowa Rada Regulacji Energetyki (VERT) również wszczęła dochodzenie w tej sprawie.
Odpowiedzi na temat pochodzenia urządzeń zainstalowanych w GIPL udzieli prokuratura.
N. Biknius wątpi, czy pracownicy Amber Grid mogli przyczynić się do prawdopodobnie sfałszowanych dokumentów gazociągu.
Według Amber Grid łączna wartość detali, o które prokuratura prowadzi śledztwo, to około 300 tys., czyli 0,3% całkowitej wartości projektu, czyli 117 mln. USD
Główny gazociąg łączący Litwę i Polskę został oddany do użytku 1 maja ubiegłego roku.
[{„title”:”„Alvora“ seniau užsakyta rusiška produkcija galėjo būti panaudota GIPL statyboje”,”url”:”https://vz.lt/pramone/2022/06/17/alvora-seniau-uzsakyta-rusiska-produkcija-galejo-buti-panaudota-gipl-statyboje”,”category”:”ARTICLE”,”profiles”:[1020,1067,1633,1639]},{„title”:”J. Neverovičius: Podejrzenia muszą zostać zbadane, ale GIPL musi działać nieprzerwanie”,”url”:”https://vz.lt/pramone/energetika/2023 /06/06/j-neverovicius – zarzuty-powinny-być-zbadane-ale-gipl-powinny-być-ciągłe”,”category”:”ARTYKUŁ”,”profile”:[1067,1639]},{„title”:”GIPL mógł być wyposażony w rosyjskie części”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2023/06/05/gipl-galejo-buti-sumontuotos-rusiskos -szczegóły „,”kategoria”:”ARTYKUŁ”,”profile”:[1057,1067,1639,1670]}]
Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w publicznych narzędziach informacyjnych oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”