Litgrid: Spadek produkcji z elektrowni wodnych na Łotwie został zastąpiony importem ze Szwecji

W rezultacie import energii elektrycznej ze Szwecji wzrósł w zeszłym tygodniu, pomimo niższej niż normalnie produkcji z powodu wyłączenia dwóch reaktorów elektrowni jądrowej, powiedział Litgrid.
Od 24 do 30 kwietnia średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie cenowej giełdy „Nord Pool” wzrosła o 19% z 66 EUR/MWh do 79 EUR/MWh w porównaniu z poprzednim tygodniem. Na Łotwie iw Estonii hurtowa cena energii elektrycznej osiągnęła poziom 77 EUR/MWh.

„W zeszłym tygodniu odnotowaliśmy najniższe tygodniowe zużycie na Litwie w tym roku, które wyniosło 189 GWh. Chociaż pogoda nadal się ociepla, a elektrownie słoneczne wytwarzają więcej energii elektrycznej, produkcja hydroelektryczna zaczyna spadać w połowie wiosny z powodu ustania powodzi. Od połowy marca największa część litewskiego importu energii elektrycznej pochodzi z Łotwy, gdzie produkcja z elektrowni wodnych często przekraczała całkowite zapotrzebowanie kraju. Jednak już w zeszłym tygodniu importowaliśmy więcej ze Szwecji, a łotewskie elektrownie wodne wyprodukowały o jedną trzecią mniej w porównaniu z poprzednim tygodniem”, mówi dyrektor Departamentu Strategii Litgrid, Liutauras Varanavičius.

„Ciekawe jest również to, że w minioną środę nieoczekiwanie wyłączyły się 2 reaktory szwedzkiej elektrowni atomowej Forsmark o łącznej mocy ok. 2100 MW. Choć oba reaktory zostały szybko uruchomione, powolny wzrost produkcji reaktorów jądrowych mógł przyczynić się do wzrost cen energii elektrycznej w drugiej połowie tygodnia” – podkreślił L. Varanavičius.

W ubiegłym tygodniu zużycie energii elektrycznej na Litwie spadło o 3%, z 194 GWh do 189 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie odpowiadały za 41% krajowego zużycia energii elektrycznej*. Łącznie w ubiegłym tygodniu na Litwie wyprodukowano 77 GWh energii elektrycznej, o 6% mniej niż w poprzednim tygodniu, kiedy produkcja osiągnęła 82 GWh.

Elektrownie wiatrowe wyprodukowały w zeszłym tygodniu najwięcej prądu na Litwie, ich produkcja wzrosła o 24%, z 29 GWh do 36 GWh. Elektrociepłownie wyprodukowały 14 GWh, o 33% mniej niż w poprzednim tygodniu, kiedy ich produkcja osiągnęła 21 GWh. Produkcja energii wodnej spadła o 27%, z 20 GWh do 14 GWh. Elektrownie słoneczne wyprodukowały w ciągu tygodnia o 23% więcej, ich produkcja wzrosła z 9 GWh do 11 GWh. W ciągu tygodnia elektrownie wiatrowe wyprodukowały 47% energii elektrycznej wytwarzanej na Litwie, elektrownie wodne – 19%, elektrownie cieplne – 19%, elektrownie słoneczne – 14%, a inne elektrownie – 1%, czytamy w raporcie.

Według relacji import/eksport (netto) 62% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną* pochodziło z importu. W porównaniu z poprzednim tygodniem import ogółem wzrósł o 3%, ze 173 GWh do 178 GWh. Różnicując import kraju, 55% energii elektrycznej trafiało do kraju ze Skandynawii łączem NordBalt, 45% z Łotwy, a pozostały 1% importowano przez granicę z Polską.

Całkowity przepływ energii elektrycznej z Litwy wzrósł o 9%, z 50 GWh do 54 GWh. 99% litewskiego eksportu trafiało do Polski łączem „LitPol Link”, a pozostały 1% na Łotwę.

Dla przesyłu energii elektrycznej wykorzystanie przepustowości łącza „LitPol Link” osiągnęło 92% w kierunku Polski i 1% w kierunku Litwy. Wykorzystanie mocy produkcyjnych NordBalt wyniosło 0% w stosunku do Szwecji i 82% w stosunku do Litwy.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *