Legendarne arrasy Zygmunta Augusta znajdują się już w Wilnie

W tym tygodniu do stolicy Litwy dotarły ostatnie tkaniny przyszłej wystawy. Ogromna kolekcja arrasów Zygmunta Augusta, której poza murami Wawelu nie wystawiano dotąd w żadnym innym muzeum na świecie, została częściowo przewieziona do Wilna. Specjalnemu transportowi do przewozu muzealiów przez Polskę i Litwę towarzyszyły uzbrojone zespoły ochrony i policji.

„Marzyliśmy o tej wystawie od wielu lat. Zamek Królewski w Wawelu przysłał najpiękniejszy prezent z okazji rocznicy Wilna, za co serdecznie dziękujemy” – mówi dyrektor generalny Muzeum Pałacu Cesarskiego, Dr. „

Tym razem do Wilna sprowadzono około 40 arrasów z kolekcji Zygmunta Augusta reprezentujących wszystkie serie. Wśród nich jest aż 9 wielkoformatowych tkanin figurowych. Aż osiem brukselskich warsztatów tkało gobeliny nićmi wełnianymi i jedwabnymi, złotymi i srebrnymi, a stworzenie całej kolekcji zajęło Zygmuntowi Augustowi około dziesięciu lat.

Po wyprawie bezcenny „odpoczął”. Obecnie polscy i litewscy konserwatorzy tekstyliów oraz znawcy sztuki dokładnie je oglądają, a następnie wieszają. Ten powolny proces w Muzeum Pałacowym potrwa do przyszłego tygodnia.

– Całe trzecie piętro stałej ekspozycji odrestaurowanych wnętrz przeznaczyliśmy na ekspozycję niezwykłą – wyjaśnia Marijus Uzorka, jeden z kuratorów wystawy. – Wyobraźcie sobie przecież, że trzeba było usunąć prawie wszystkie obrazy, meble, gobeliny ze stałej ekspozycji o powierzchni 1500 metrów kwadratowych… A eksponowanie ogromnych, wrażliwych i niezwykle cennych tkanin wymaga nie tylko szczególnej wiedzy, ale i szczególnej staranność i pracowitość – kolekcja arrasów Augusta Zygmunta jest najdroższą polską kolekcją sztuki narodowej, najcenniejszym zabytkiem historycznym Polski i Litwy.”

Gobeliny Zygmunta Augusta uznawane są za jedną z najcenniejszych kolekcji monumentalnych tkanin artystycznych na świecie. Przypominają też o okresie świetności Krakowa i Wilna – epoce renesansu.

Sponsorami wystawy są Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda oraz Prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorzy wystawy – Muzeum Narodowe, Pałac Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego, Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki (Kraków), Instytut Adama Mickiewicza (Warszawa). Partnerami wystawy są Ambasada RP w Republice Litewskiej, Instytut Polski w Wilnie. Sponsorem wystawy jest Kancelaria Rządu Republiki Litewskiej.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *