Jak podano w raporcie, od 10 do 16 kwietnia średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie cenowej giełdy „Nord Pool” w porównaniu z poprzednim tygodniem spadła o 51%, z 87,1 EUR/MWh do 42,4 EUR/MWh. Na Łotwie iw Estonii hurtowa cena energii osiągnęła poziom 40,1 EUR/MWh.
„Ostatni raz tak niska tygodniowa cena na Litwie była w 2021 r. w maju. Po św. Wielkanocy konsumpcja na Litwie spadła o około jedną dziesiątą ze względu na koniec sezonu grzewczego i ciepłą pogodę, a także wolny poniedziałek i ferie szkolne” Ceny spadły również w całym regionie z powodu trwających wiosennych powodzi, które zmuszają elektrownie wodne do produkcji bardzo dużych ilości taniej energii elektrycznej.
11 kwietnia padł nowy rekord godzinowej produkcji elektrowni fotowoltaicznych w kraju, produkcja osiągnęła poziom 343 MW. W weekend nadeszła kolejna ważna wiadomość z Finlandii – nowy reaktor nr 3 o mocy 1,6 GW elektrowni jądrowej Olkiluoto pomyślnie przeszedł testy i rozpoczął w niedzielę oficjalną działalność komercyjną. Jego budowę rozpoczęto w 2005 roku”, wyjaśnia Liutauras Varanavičius, dyrektor działu strategii Litgrid.
Według danych firmy zużycie energii elektrycznej na Litwie w ubiegłym tygodniu spadło o 11% w porównaniu z poprzednim tygodniem: z 218 GWh do 194 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie dostarczyły 36%. zużycia energii elektrycznej w kraju. Łącznie w zeszłym tygodniu na Litwie wyprodukowano 70 GWh energii elektrycznej, czyli 4%. więcej niż w poprzednim tygodniu, kiedy produkcja osiągnęła 67 GWh.
Elektrownie wiatrowe wyprodukowały w zeszłym tygodniu najwięcej prądu na Litwie, ich produkcja wzrosła o jedną trzecią, z 27 GWh do 36 GWh. Elektrociepłownie wyprodukowały 12 GWh – 20%. mniej niż tydzień, zanim ich produkcja osiągnie 15 GWh. Produkcja elektrowni wodnych spadła o 19%. od 17 GWh do 14 GWh. Elektrownie słoneczne wyprodukowały 16% w ciągu tygodnia. ponadto ich produkcja wzrosła z 6 GWh do 7 GWh.
W ciągu tygodnia elektrownie wiatrowe wyprodukowały 51%. Z energii elektrycznej wytwarzanej na Litwie elektrownie wodne – 19%, elektrownie cieplne – 18%, elektrownie słoneczne – 10% i inne elektrownie – 2%.
Według wskaźnika importu i/lub eksportu (słodkie) 65 proc. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną pochodziło z importu. W porównaniu z poprzednim tygodniem całkowity import spadł o 13%, z 215 GWh do 186 GWh. Rozróżniając import kraju, 24% energii elektrycznej trafiało do kraju ze Skandynawii przez połączenie NordBalt, 75%. z Łotwy, a pozostały 1% sprowadzono przez granicę do Polski.
Całkowity przepływ energii elektrycznej z Litwy wzrósł o 4%, z 56 GWh do 58 GWh. Łączem „LitPol Link” kierowano do Polski 93 proc. litewskiego eksportu, a pozostałe 7 proc. do Skandynawii przez połączenie NordBalt.
Przepustowość łącza LitPol Link została wykorzystana do przepływu energii elektrycznej na poziomie 91%. W kierunku Polski i 2 proc. w kierunku Litwy. Wykorzystanie przepustowości NordBalt wyniosło 3%. wobec Szwecji i 38 proc. w kierunku Litwy.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”