26 maja Na Wileńszczyźnie, w Juodšiliai, odbędzie się niezwykłe wydarzenie – pierwsza konferencja „Litewski-Polski Dialog Kulturowy: Wolna i zwycięska zjednoczona Europa”. Organizatorzy konferencji zgromadzili litewskich i polskich ekspertów, aby omówić spuściznę Józefa Mackiewicza, znanego w Polsce i na Litwie słynnego publicysty XX wieku, zaciekłego krytyka komunizmu i nacjonalizmu, mieszkającego w Juodšiliai: jego świadectwa, konspiracyjne księgi i ich znaczenie na dzień dzisiejszy, ponieważ Europa żyje w toczącej się wojnie na Ukrainie na warunkach rosyjskich.
Organizatorzy konferencji stawiają sobie za cel omówienie wspólnego litewsko-polskiego dziedzictwa kulturowego i sposobów, w jakie dzisiaj możemy dalej wzmacniać współpracę kulturalną i polityczną regionu oraz europejskich wartości, które jednoczą kraje – wolności, demokracji i poszanowania praw człowieka. Podczas konferencji dyskusyjnej planowane jest omówienie wkładu J. Mackiewicza w krzewienie wolności i demokracji w obliczu reżimów totalitarnych oraz powiązań między imperializmem sowieckim a rosyjskim.
„Dla mojego pokolenia Józef Mackiewicz był postacią wyjątkową. Obnażał barbarzyński charakter komunizmu jako świadek wydarzeń w Katyniu, gdzie zamordowano tysiące polskich oficerów, urzędników i cywilów oraz dzień masowych grobów. książki zakazane przez reżim komunistyczny przez długi czas były dostępne tylko w podziemiu. Przywiązanie pana Mackiewicza do wolności i fundamentalnej prawdy jest niezwykle ważne. Dlatego teraz, wraz ze znanymi polskimi i litewskimi historykami i ekspertami, chcą omówić znaczenie spuścizny po J. Mackiewiczu Wśród istotnych pytań: jak autor opisywał rosyjski imperializm w tamtych czasach i jak wygląda on dzisiaj, jak ważne jest oddanie się prawdzie w dobie masowej propagandy? dzięki spuściźnie i świadectwom pana Mackiewicza, mam nadzieję, że zrozumiem jeszcze więcej relacji polsko-litewskich i jak możemy je wzmocnić, odpowiadając na obecne zagrożenia i wyzwania, przed którymi wspólnie stoimy” – powiedziała eurodeputowana, która będzie uczestniczyć w konferencji w Juodšiliai Anna Fotyga, przedstawiciel Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, 2006-2007. były minister spraw zagranicznych RP.
Inicjator konferencji w Juodšiliai, poseł frakcji Odnów Europę w Parlamencie Europejskim Petras Auštrevičius podkreśla, że świadectwo i spuścizna dziennikarza i publicysty J. Mackiewicza, mieszkającego wraz z rodziną w Wilnie, jest szczególnie aktualna w kontekście obecnej wojny na Ukrainie przez Rosję.
„W swoim czasie autor bardzo dokładnie i obrazowo oddał tragiczne wydarzenia II wojny światowej w Wilnie na Litwie, a także utrwalił niezwykle ważne fakty historyczne dotyczące zbrodni katyńskiej. Juodšiliai, gdzie mieszkał J. Mackiewicz, organizujemy pierwsze takie konferencję przedstawicieli Litwy i Polski w jego rodzinnym domu, która da nam niepowtarzalną okazję do dyskusji o tym, jak z różnych perspektyw i kontekstów możemy oceniać dzisiejsze wydarzenia w Europie, a co najważniejsze – jak na to zareagowaliśmy. Nasza jedność z Polską jest tu szczególnie ważna” – mówi P. Auštrevičius, eurodeputowany, członek frakcji „Odnów Europę” w Parlamencie Europejskim.
W konferencji wezmą udział eurodeputowani P. Auštrevičius, A. Fotyga (Polska) i Kosma Złotowski (Polska).
Litewsko-polskie stosunki kulturowe i polityczne w kontekście historycznym omówią: dr. Mariusz Antonowiczius (Polski Klub Debat), prof. dr Raimundas Lopata (poseł na Sejm), Česlovas Okinčicas, sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy, Uruszula Doroszewska i Konstanty Radziwiłł, przedstawiciele Ambasady RP na Litwie. Profesor Senator będzie przemawiał na konferencji. Włodzimierz Bernacki (Wiceminister Edukacji i Nauki), dr. Małgorzata Ptasińska, prof. Włodzimierza Boleckiego, dr. Paweł Libera, prof. Marka Kornata i prof. Tadeusza Wolszy.
Petr Auštrevicius,
Poseł do Parlamentu Europejskiego (PE), członek grupy europejskiej „Odnów Europę”, członek Komisji Spraw Zagranicznych PE
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.