W odpowiedzi na pojawiające się informacje Centrum Ochrony Radiologicznej informuje, że w sieciach społecznościowych i mediach krążą mylące informacje o potężnej eksplozji, do której rzekomo doszło w obwodzie chmielnickim (Ukraina), w wyniku której substancje radioaktywne zostały rozproszone w powietrza i wykryto wzrost poziomu promieniowania jonizującego (promieniowania).
Specjaliści od ochrony radiologicznej stale (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu) monitorują promieniowanie tła na Litwie, które nie uległo zmianie, a mieszkańcy nie mają powodu do zmartwień. Niezwłocznie informowalibyśmy odpowiednie instytucje i ludność o zbliżającym się niebezpieczeństwie związanym z rozprzestrzenianiem się materiałów radioaktywnych na Litwie i udzielalibyśmy zaleceń dotyczących zastosowania środków ochronnych.
I jeszcze raz chcemy uspokoić, że w związku z wydarzeniami na Ukrainie nie ma potrzeby przyjmowania tabletek jodku potasu (KI). Tabletki te stosuje się tylko w przypadku uwolnienia radioaktywnego jodu do środowiska i tylko wtedy, gdy ich stosowanie jest zalecane przez Ministerstwo Zdrowia.
Co to jest zubożony uran i czy może być radioaktywny?
Uran (U) jest naturalnie występującym pierwiastkiem występującym w niewielkich ilościach w skałach, glebie i wodach. Naturalny uran składa się z około 0,71% izotopów 235U, 99,28% 238U i 0,0054% izotopów 234U. Uran nazywany jest uranem „zubożonym”, gdy stężenie zawartego w nim izotopu 235U jest obniżone do takiego stopnia, że nie może być już używany w reakcjach jądrowych. Uran zubożony jest praktycznie czystym izotopem 238U, dlatego na ogół jest z nim asymilowany. Szczególnie ceniona jest duża gęstość uranu zubożonego, dlatego stosowany jest głównie jako ochrona przed promieniowaniem jonizującym w medycynie, przemyśle, nauce i innych dziedzinach, z uranu zubożonego wykonywane są pojemniki do przechowywania lub transportu materiałów promieniotwórczych itp.
Zubożony uran (238U) jest radioaktywny, ale czas jego rozpadu jest bardzo długi (miliardy lat). Oznacza to, że rozpad promieniotwórczy zachodzi bardzo powoli, a emitowana podczas niego energia jest niewielka. 238U emituje promieniowanie alfa, więc nie ma dużego zagrożenia dla ludzi z powodu narażenia zewnętrznego, ale konieczna jest ochrona przed możliwym narażeniem wewnętrznym (przez wdychanie lub połknięcie), które może być spowodowane przez sam izotop 238U lub produkty jego rozpadu, takie jak tor (230Th), rad (226Ra) i radon (222Rn).
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”