Budowa Rail Baltica. Zdjęcie Ministerstwa Transportu.
Środki zostaną przeznaczone na budowę linii kolejowej i jej obiektów od Kowna do granicy z Łotwą, ocenę ryzyka i bezpieczeństwa projektu, ocenę zgodności projektu oraz inne działania związane z budową kolei.
Komisja Europejska przeznaczyła 928 mln euro na realizację europejskiej kolei torowej „Rail Baltica” w krajach bałtyckich. EUR, z czego Litwa ma 394 mln. To największe dofinansowanie, jakie Litwa kiedykolwiek otrzymała z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
Na początku tego roku Litwa, Łotwa, Estonia i wspólna spółka państw bałtyckich „RB Rail AS” złożyły wnioski o dodatkowe dofinansowanie unijne na realizację kolei w europejskim rozstawie torów „Rail Baltica”. Łączne dofinansowanie, o które wnioskowały trzy kraje bałtyckie, wyniosło wówczas 954 mln. euro, z czego bezpośredni udział Litwy wyniósł ponad 390 mln. EUR.
Otrzymane dofinansowanie zostanie przeznaczone na budowę linii kolejowej i jej obiektów od Kowna do granicy z Łotwą: budowę nasypów i obiektów inżynierskich, dojazdów do dróg serwisowych na odcinkach Kowno-Sveicarija i Šėta-Ramygala, prace przygotowawcze, budowę utrzymanie, ocena ryzyka i bezpieczeństwa projektu, ocena zgodności projektu i inne działania związane z budownictwem kolejowym.
Otrzymane dodatkowe środki zostaną również wykorzystane na wykup gruntów na dwóch odcinkach: kowieńskim węźle kolejowym oraz kowieńsko-litewsko-polskim odcinku granicznym.
„Rail Baltica” to największy kolejowy projekt infrastrukturalny w historii krajów bałtyckich, w ramach którego na całej trasie kolejowej „Rail Baltica”, biegnącej z Warszawy do Kowna i Rygi, powstanie zelektryfikowana dwutorowa linia kolejowa o europejskim rozstawie torów do Tallina. Łączna długość linii kolejowej „Rail Baltica” w krajach bałtyckich sięga 870 km: na Litwie – 392 km, na Łotwie – 265 km, w Estonii – 213 km.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinia”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
Temat „Logistyka”
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”