„Jak już wcześniej mówiono, to było skoncentrowane przez miesiąc, teraz już widać, że skumulowało się do 3 miesięcy (z rezerwy sprzętu medycznego – ELTA). O czym mówimy, czego chcemy od placówek medycznych pilnować – przyjęliśmy protokół gotowości NATO i są punkty tego, czego oczekuje się od dostaw energii elektrycznej, żywności, lekarstw, miękkiej wody itp. Te zadania mobilizacyjne zostały powierzone wszystkim instytucjom. (…) Wierzymy, że że instytucje przygotowały te rezerwy” – skomentował w środę w Sejmie A. Dulkys na temat przygotowania placówek medycznych do wojny i innych zagrożeń podczas spotkania z frakcją Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych (LVŽS). .
Minister podkreślił, że rezerwy sprzętu medycznego państwa zapowiadają się „nieźle” w ramach przygotowań na różne zagrożenia.
„Jeśli mówimy o rezerwie państwowej, to jej specyficzny skład jest z sępem, ale chcę powiedzieć, że zmieniono jej nazewnictwo – zwiększono skład sprzętu chirurgicznego, sprzętu do pobierania krwi i skład zestawu ratunkowego został rozszerzony. Powiedziałbym, że około 70 proc.. obecnie ten problem jest rozwiązany. Ale z pewnością, jeśli chodzi o zestawy i narzędzia chirurgiczne, te rzeczy znacznie się zmieniły i myślę, że wcale nie jest źle” – zaznaczył minister.
W tym roku – 13 ćwiczeń mobilizacyjnych w placówkach medycznych
A. Dulkys zauważa, że ćwiczenia praktyczne są również niezbędne placówkom medycznym, aby przygotować się na ewentualne zagrożenia i ocenić własne możliwości. Według ministra w ich strukturach przetwórczych planowanych jest w tym roku ponad 10.
„Rozmawialiśmy z dowódcą armii i zgodnie z ich planami zawsze będziemy ich wspierać i zawsze będziemy uczestniczyć. Ale tutaj nie zależy to tylko od Ministerstwa Zdrowia. Aby placówki medyczne uczestniczyły w takich ćwiczeniach wojskowych, praktyczne a co najważniejsze w czasie rzeczywistym trzeba też wypełniać obowiązki zgodnie z protokołem NATO i wszystkie te zadania mobilizacyjne, wszystkie te elementy wymienione To są ćwiczenia mobilizacyjne, wiem, że będzie ich już 13 w tym roku, ile ich będzie zamienią się w praktyczne ćwiczenia wojskowe, tutaj już decydujemy z wojskiem” – powiedział frakcji LVŽS A. Dulkys.
ELTA przypomina, że pod koniec kwietnia, kiedy zaczęto mówić o gotowości państwa na zagrożenia, szef komisji zdrowia Antanas Matulas i przewodniczący komisji bezpieczeństwa narodowego i obrony (NSGK) Laurynas Kasčiūnas zauważyli, że krajowe instytucje pracowali nad tą sprawą „jakiś czas” i opracowywali plany, które określały, jak rząd uregulowałby działalność zakładów opieki zdrowotnej i lekarzy na wypadek wojny.
Tym razem A. Matulas i L. Kasčiūnas zauważyli, że część prac została już wykonana, więc poruszona zostanie kwestia dodatkowych środków i większego finansowania dla sektora zdrowia.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”