W Krakowie uroczyście rozpoczęto III Igrzyska Europejskie

Flagę litewską nieśli K. Nacickaitė i H. Žustautas. Zdjęcie Vytautasa Dranginisa.

Trzecie Igrzyska Europejskie, największa impreza sportowa na starym kontynencie, zostały oficjalnie otwarte w środę na Stadionie Miejskim w Krakowie.

Podczas ceremonii otwarcia Igrzysk, która w wirze sportowych zmagań zgromadziła ponad 7 tysięcy sportowców z 48 krajów, widzowie byli świadkami uhonorowania najważniejszych wydarzeń w historii Polski oraz osobistości ze świata polityki, sztuki, nauki i sportu. , występy gwiazd sceny, a uroczystość zwieńczyła tradycyjna defilada uczestników i zapalenie Ognia Pokoju na ołtarzu stadionu.

W defiladzie uczestników na stadion przeszło prawie 50 trenerów, lekarzy i członków delegacji litewskich sportowców. Łącznie w igrzyskach odbywających się w regionach krakowskim, małopolskim i śląskim bierze udział nie mniej niż 130 sportowców z naszego kraju. Rywalizują w 22 dyscyplinach sportowych.

Podczas ceremonii otwarcia flagę Litwy nieśli koszykarz Kamilė Nacickaitė i kajakarz Henrikas Žustautas, mistrz pierwszych Igrzysk Europejskich.

„Igrzyska Europejskie to największa impreza sportowa na kontynencie, na której spotykają się najlepsi sportowcy. To wielkie święto sportu, kultury i różnorodności, na którym w tym roku rywalizować będzie największa litewska reprezentacja narodowa w historii, w tym doświadczeni sportowcy, , mistrzowie świata i Europy, a także debiutanci, którzy nie tylko spróbują udowodnić swoją wartość, ale także zawalczą o medale.

Sport buduje mosty, łączy kultury, inspiruje i motywuje. Życzę każdemu uczestnikowi Igrzysk Europejskich, aby nie tylko włożył pełnię sił w swoją pracę, ale także czerpał radość z tego spektakularnego święta sportowego” – powiedziała Daina Gudzinevičiūtė, przewodnicząca Litewskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego i wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Europejskich Igrzysk Olimpijskich Gry. Komisji (EOC), którzy uczestniczyli w ceremonii otwarcia.

Gośćmi honorowymi byli także Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezes EOK Spyros Capralos. Mianowicie S. Capralos 3 kwietnia. W Rzymie, stolicy Włoch, przekazał pochodnię z Ogniem Pokoju A. Dudzie, który następnie rozpoczął podróż do Krakowa. Przywódca Polski pochwalił EOC za utrzymanie walecznej pozycji i niedopuszczenie do igrzysk sportowców z Rosji i Białorusi, które rozpętały wojnę na Ukrainie.

Podczas ceremonii otwarcia nie zabrakło też echa wojny na Ukrainie – wraz z najjaśniejszymi gwiazdami polskiej sceny i wschodzącymi talentami na scenie pojawili się ukraińscy laureaci Eurowizji „Kałusz Orkiestra”, Orkiestra Filharmonii Narodowej Lwowa wykonała utwór z polską śpiewaczką operową Andrzej Lampert i polscy artyści pieśniami wyrazili poparcie dla Ukrainy.

Thomas Bach, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który wysłał salut z daleka, większość z nich poświęcił na wsparcie Ukrainy.

Lider EOK S. Capralos i prezydent RP A. Duda wyrazili poparcie dla Ukraińców, ogłaszając igrzyska otwarte.

Po przemówieniu A. Duda, dwukrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk, piłkarz po amputacji Marcin Oleksy i mistrz olimpijski w pięcioboju nowoczesnym Janusz Pyciak-Peciak zapalili ołtarz Igrzysk na Stadionie Miejskim w Krakowie.

Trzecie Igrzyska Europejskie zakończą się 2 lipca.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *