22 czerwca imieniny i inne ciekawostki – Respublika.lt

Posiadać imieniny dziś obchodzi się Eigauda, ​​​​Eigaudas, Eigaudė, Eigeda, Eigedas, Eigė, Inocentas, Karibut, Kentautas, Kentautė, Laimutė, Paulina, Paulinas.

22 czerwca – Przesilenie letnie.

Ten dzień:

w 1551 Barbora Radziwiłła, żona króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta, pochowana w katedrze wileńskiej.

w 1880 r. w Kuodiškiai w powiecie rakiszskim urodził się sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy, premier (1938-1939), ksiądz Vladas Miron. Zmarł w 1953 roku we Włodzimierzu (Rosja).

w 1912 r. Po rozwiązaniu III Dumy Państwowej w Rosji zniesiono w Wilnie instytucję generalnego gubernatora.

w 1922 r. zamiast wyższych kursów rysunku powstała w Kownie szkoła artystyczna.

w 1995 roku powstał Związek Gmin Litewskich.

w 1998 r. w Tallinie podpisano dokument przywracający „harmonię prasy bałtyckiej” istniejącą w latach przedwojennych. Organizacja zrzeszająca dziennikarzy litewskich, łotewskich i estońskich nosi nazwę Federacja Dziennikarzy Bałtyckich.

w 1999 r. prezydent Valdas Adamkas otrzymał nagrodę Amerykańskiej Pozarządowej Akademii Osiągnięć za wkład w umacnianie demokracji, pokoju i zrozumienia między narodami.

w 2004 r. W Alytus odbyła się pierwsza międzynarodowa wystawa miniaturowych drzewek doniczkowych – bonsai.

w 2005 r. prezydent Valdas Adamkas otrzymał Nagrodę Fundacji Polack za Zasługi dla Wolności i Rozwoju Demokracji, którą otrzymał Uniwersytet Karola w Pradze. Ustanowiona w 1994 roku nagroda przyznawana jest przywódcom krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

w 2006 r. Sejm Republiki Litewskiej uznał niepodległość Republiki Czarnogóry.

w 2007 roku 14 lat temu na dziedzińcu Uniwersytetu Wileńskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą dziennikarza i zastępcę redaktora naczelnego dziennika „Respublika” Vitusa Lingiisa, który zginął z rozkazu struktur przestępczych i skorumpowanych sił politycznych. zaprojektowany przez architekta Vytautasa Zarankę.

w 2007 roku w centrum stolicy, przed Litewskim Rosyjskim Teatrem Dramatycznym, stanęła rzeźba poświęcona urodzonemu w Wilnie słynnemu francuskiemu pisarzowi Romainowi Gary’emu. Rzeźba z brązu przedstawia dziewięcioletniego chłopca trzymającego gumowy but na piersi i odwracającego głowę do nieba.

w 2011 r. Podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu litewska delegacja Sejmu zarejestrowała Deklarację z okazji 70. rocznicy deportacji przeprowadzonych przez Sowietów z krajów bałtyckich. Deklaracja podpisana przez polityków z krajów bałtyckich i innych krajów europejskich stwierdza, że ​​w tym roku mija 70 lat od rozpoczęcia przez stalinowski totalitarny reżim w krajach bałtyckich masowych deportacji, które zakończyły się w 1953 r. po śmierci Stalina.

w 2014 r. w Obelei w powiecie rakiszskim odsłonięto odrestaurowany pomnik z 1941 r. ku pamięci powstańców czerwcowych i ofiar sowieckiego terroru. Pomnik Cmentarza Obeliai, obok grobów poległych uczestników powstania czerwcowego, został wybudowany w 1942 r. kosztem okolicznych mieszkańców. W czasie drugiej okupacji sowieckiej pomnik został rozebrany.

w 2018 roku poeta, publicysta, tłumacz, badacz literatury, akademik Tomas Venclova otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Getyndze.

w 2021 roku Bank Litwy wprowadził do obiegu kolekcjonerską monetę 20 euro poświęconą XXXII Igrzyskom Olimpijskim w Tokio. Upamiętnia sport wioślarzy i litewskich wioślarzy.

Cytat dnia: „Najbardziej nieszczęśliwi ludzie są wtedy, gdy w ich życiu nie ma miejsca na marzenia” (J.Kennedy).

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *