Litgrid kupuje dwa czujniki z Norwegii, co, jak twierdzi, zwiększy przepustowość linii

Montaż czujników w liniach napowietrznych. Zdjęcie operatora

Litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid kupuje dwa sztuczne kolektory od norweskiej firmy Heimdall Power AS. Wartość umowy kupna wynosi 14.830 EUR.

Oczekuje się, że czujniki pomogą zwiększyć przepustowość linii, co stworzy korzystniejsze warunki dla odnawialnych źródeł energii do produkcji większej ilości energii elektrycznej bez ograniczeń – zapowiada operator.

Nowe fizyczne czujniki zainstalowane na liniach napowietrznych będą monitorować warunki atmosferyczne, mierzyć temperaturę linii, natężenie prądu, siłę wibracji i kierunek linii. Innowacja zostanie wdrożona na połączeniu międzynarodowym z Polską LitPol Link zlokalizowanym w Alytus oraz na linii napowietrznej 110 kV PalangaVjas 1 w rejonie Kłajpedy.

Czujniki zainstalujemy na połączeniu międzynarodowym z Polską LitPol Link, aby utrzymać doskonałą jakość linii napowietrznej oraz w Kłajpedzie, aby lepiej ocenić technologię zmiennej przepustowości (ang. Dynamiczna ocena linii, DLR). Testujemy tę technologię od zeszłej jesieni. Ze wstępnych danych wynika, że ​​ma on duży potencjał, gdyż pozwoli na integrację z siecią przesyłową kolejnych elektrowni OZE bez dodatkowych kosztów – cytuje w raporcie Liutauras Varanaviius, dyrektor działu strategii Litgrid.

Od lutego wirtualne czujniki norweskiej firmy wykorzystuje również linia napowietrzna 110 kV PalangaVjas 1.

Obliczają przepustowość napowietrznych linii elektroenergetycznych na podstawie danych technicznych linii elektroenergetycznych dostarczonych przez specjalistę Litgrid, współrzędnych podpór oraz detekcji i zasięgu ich światła. LiDAR) profil.

Ścieżki niezbędne do przepuszczalności linii napowietrznej to temperatura linii, temperatura powietrza otoczenia, kierunek wiatru, prędkość wiatru, siła słoneczna, wilgotność powietrza i opady.

Od października ubiegłego roku w linii przesyłowej 110 kV PalangaVjas 1 firma Litgrid wdrożyła także inne rozwiązanie technologiczne o zmiennej przepustowości, w którym wspierane są słoweńskie i austriackie firmy Operato i Micca Informationstechnologie GmbH.

Specjalne urządzenie zamontowane na wsporniku napowietrznej linii energetycznej mierzy warunki pogodowe i temperaturę linii, podczas gdy model napędzany sztuczną inteligencją monitoruje i przewiduje potencjalne przepustowości linii.

Pierwsze wyniki testów tej technologii, po analizie danych z okresu od października do połowy maja, wykazały, że technologia zmiennej przepustowości może przesyłać o 64% więcej energii elektrycznej tymi samymi napowietrznymi liniami energetycznymi.

Na Litwie całkowite zasoby energii odnawialnej, które pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej, w tym sieci przesyłowe i dystrybucyjne, wynoszą obecnie 1823 MW i stanowią ponad jedną trzecią całkowitej zdolności wytwarzania energii elektrycznej.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *