Ceny biopaliw w minionym tygodniu pozostały stabilne i tylko nieznacznie spadły. Średnia cena energii elektrycznej na Litwie wzrosła, ale pozostaje niższa niż średnia cena od stycznia do marca tego roku.
Średnia tygodniowa cena energii elektrycznej od 12 do 18 maja. wzrosła na Litwie, Łotwie, w Polsce i Szwecji na obszarze SE 4, podczas gdy energia elektryczna potaniała w innych krajach regionu Morza Bałtyckiego. Na wzrost cen energii elektrycznej wpłynęło 22%. niższa produkcja energii elektrycznej w elektrowniach słonecznych, a także w porównaniu z pierwszymi miesiącami wiosny niższa produkcja energii elektrycznej w łotewskich elektrowniach wodnych.
Na Litwie średnia cena energii elektrycznej wyniosła 89,3 EUR/MWh i wyniosła 13,7%. wyższy niż tydzień wcześniej, kiedy wyniósł 78,6 Eur/MWh.
Ceny na Łotwie były identyczne z litewskimi, natomiast w Polsce pozostały najwyższe w regionie i wzrosły o 12%. – do 108,9 Eur/MWh, hurtowe ceny energii elektrycznej na szwedzkim obszarze SE4 osiągnęły w analizowanym tygodniu poziom 73,3 Eur/MWh i były wyższe o 40,4%. wyższa niż w poprzednim tygodniu.
W Estonii średnia hurtowa cena energii elektrycznej spadła o 2,4%. – do 69,1 Eur/MWh., w Finlandii spadła o 64,5%. – do 16,5 Eur/MWh, a pewnego dnia nie doszedł nawet do 0,5 Eur/MWh. Na spadek cen energii elektrycznej w Finlandii miała wpływ krajowa elektrownia jądrowa, która zaczęła działać w zeszłym miesiącu. W Niemczech cena spadła o 8,7%. – do 87 EUR/MWh.
Oceniając najnowsze kontrakty futures na energię elektryczną, przewiduje się, że w 2023 r. hurtowa energia elektryczna w Europie Północnej może kosztować średnio 30-100 EUR/MWh, w Niemczech około 80-160 EUR/MWh.
W omawianym tygodniu łączna produkcja energii elektrycznej na Litwie wzrosła o 8,8% w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniosła 89,3 GWh. Litwa wyprodukowała 43 proc. cała potrzebna energia elektryczna.
Gaz ziemny pozostaje drogi. W omawianym tygodniu średnia cena gazu ziemnego na holenderskim punkcie handlowym TTF spadła o 3,4% w porównaniu z poprzednim tygodniem. – z 36,9 EUR/MWh do 35,6 EUR/MWh.
Z najnowszych danych z kontraktów terminowych na gaz ziemny wynika, że ceny gazu w 2023 roku mogą być o około 8 EUR/MWh tańsze niż sądzono tydzień wcześniej.
Zapełnienie magazynów gazu w UE w ciągu tygodnia wzrosło do 64,6%. (było 62,5%). Wypełnienie magazynu Inčukalnis wzrosło w tym okresie o 41%. do 43,6%
Terminal LNG w Kłajpedzie działał w zeszłym tygodniu na poziomie 76%. umiejętność. Przez ten terminal sprowadzono na Litwę 646,8 GWh gazu ziemnego, z Polski 52,3 GWh. Do Łotwy przesłano 492,9 GWh tego gazu ziemnego.
Zużycie gazu na Litwie spadło w omawianym tygodniu o 9,7%. i osiągnął 196 GWh (w poprzednim tygodniu było to 217 GWh).
Ilość gazu wysłanego na Łotwę wzrosła w ciągu tygodnia o 291% w porównaniu z poprzednim tygodniem: w analizowanym tygodniu ilość ta wyniosła 492,9 GWh, wobec 126 GWh tydzień wcześniej. Z Polski odebrano 52,3 GWh gazu wobec 78,1 GWh tydzień wcześniej.
W zeszłym tygodniu została ustalona na poziomie 1%. niższe ceny biopaliw. Obecnie biopaliwo jest nieco droższe niż dokładnie rok temu.
W badanym okresie średnie ceny benzyny spadły na Litwie i Łotwie (odpowiednio o 1,2 i 3,1 %), wzrosły w Polsce i Niemczech (odpowiednio o 0,3 i 0,4 %), podczas gdy średnia cena w Estonii nie uległa zmianie.
Średnie ceny oleju napędowego spadły we wszystkich krajach regionu Morza Bałtyckiego – o 0,7%. (w Niemczech) do 4,9 proc. (na Łotwie), z wyjątkiem Estonii, gdzie średnia cena nie uległa zmianie.
W krajach bałtyckich najtańszym paliwem pozostaje Litwa. Średnia cena benzyny na Litwie (1,48 EUR/l) pozostaje wyższa od średniej ceny oleju napędowego (1,31 EUR/l).
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”