„Ustawa o wolności mediów i proponowane w niej środki są ważne dla zapewnienia, by UE nadal przodowała w demokracji i stanowiła przykład dla krajów aspirujących do członkostwa. Obywatele Litwini zagłosowali „tak” w referendum dokładnie 20 lat temu przystąpić do tej Unii Europejskiej, zjednoczonej w poszanowaniu praw człowieka i wartości demokratycznych. W imię demokratycznej, silnej i odpornej Europy popieramy ten wniosek i jego ogólne cele. Wierzę, że działając razem, możemy zapewnić, że za rok europejska ustawa o wolność mediów jest już częścią prawa europejskiego” – powiedział S. Kairys.
Minister kultury podkreślił znaczenie tej ustawy dla demokracji europejskiej, zwracając uwagę na konieczność wzmocnienia wolności, niezależności i pluralizmu mediów. Podkreślił również jej znaczenie dla wzmocnienia wspólnej europejskiej reakcji na dezinformację z krajów trzecich, w szczególności w kontekście toczącej się agresji Rosji na Ukrainę oraz nieustających ataków propagandy wojennej i dezinformacji. Podczas spotkania unijni ministrowie kultury zatwierdzili sprawozdanie z postępów prac nad europejską ustawą o wolności mediów.
Na posiedzeniu Rady Ministrów Kultury UE S. Kairys zaapelował o większe zaangażowanie Ukraińców w działania UE związane z Ukrainą, aby lepiej rozumieli zasady działania UE i wykorzystywali wszelkie szanse w przygotowaniach do przystąpienia ich Ukrainy do Unia Europejska.
Rada ministrów kultury UE zatwierdziła również konkluzje w sprawie artystów zagrożonych i artystów wysiedlonych. Dokument uznaje ważną rolę artystów w społeczeństwie, ich wkład w pokój, wolność, demokrację i różnorodność kulturową, a także potrzebę odpowiedzi na potrzebę ochrony artystów zagrożonych i wysiedlonych przed wszelkiego rodzaju i formami gróźb i przemocy które naraziły ich na niebezpieczeństwo z powodu ich działalności artystycznej. W konkluzjach Rady zwrócono szczególną uwagę na atakowaną przez Rosję Ukrainę oraz sytuację tamtejszych artystów i innych artystów uciekających przed wojną sprowokowaną przez Rosję.
W Brukseli minister kultury spotkał się także z komisarzem europejskim Virginijsem Sinkevičiusem i omówił kwestie związane z odbudową Ukrainy w kontekście nowego europejskiego Bauhausu oraz możliwości większego zaangażowania Litwy i jej ekspertów w ten proces. Na spotkaniu omówiono również projekt „U-RE-HERIT / Architekci dla dziedzictwa ukraińskiego: Przywrócenie pamięci i tożsamości” zainicjowany i koordynowany przez Związek Architektów Litwy, który jest finansowany z europejskiego programu „Kreatywna Europa” oraz Davos Baukultur Sojuszu, którego Litwa jest aktywnym uczestnikiem.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”