Przede wszystkim, jeśli osiągnąłeś wiek emerytalny i uzyskałeś staż pracy w Republice Litewskiej, nawet nie myśl o otrzymaniu dodatku do emerytury za ten okres, nawet jeśli masz do niego prawo. Więc zamiast tego, co powinieneś dostać, dostaniesz tylko 215 euro. I gdziekolwiek się nie obrócisz, wszyscy powiedzą ci: „Nie zadeklarowałeś miejsca zamieszkania na Litwie”. Tak stanowi ustawa podpisana przez pana Brazauskasa w 1996 roku.
Oznacza to, że po 20 latach życia np. w Wielkiej Brytanii trzeba zadeklarować miejsce zamieszkania, kupić nieruchomość na Litwie i tam ją zadeklarować. Taki nonsens wymyślił nasz rząd. Niektórym trudno uwierzyć, że takie rzeczy dzieją się w kraju Unii Europejskiej.
Obecnie toczy się debata na temat wynagrodzeń posłów do Sejmu, w końcu Litwa pozostaje w tyle za takimi krajami jak Niemcy, Estonia itp. A może ktoś wie, gdzie jesteśmy pod względem świadczeń emerytalnych? Cóż, w przedostatnim. Po Litwie – tylko Rumunia.
Tutaj chodzi o dobrobyt, demokrację i równość. Dlatego ludzie uciekają i będą uciekać z Litwy. Życzę wszystkim dobrego dnia.
Specjaliści z Ministerstwa Ubezpieczeń Społecznych i Pracy powiedzieli, że dodatkowy dochód można zastosować do kraju zamieszkania.
„Przede wszystkim chcemy przypomnieć, że obywatelstwo nie jest związane z emeryturą: nie ma znaczenia, jakiego kraju jesteś obywatelem, jeśli masz co najmniej 15 lat doświadczenia na Litwie, Litwa przyznaje i płaci pobierasz emeryturę z ubezpieczenia społecznego.
Drugim aspektem pytania jest to, co czytelnik nazywa premią za staż pracy. To nie jest premia za staż pracy, ale premia za małe emerytury. To nie jest część emerytury z ubezpieczenia społecznego, ta składka jest częścią systemu emerytalnego. Innymi słowy, jest to swego rodzaju pomoc dla osób o niskich emeryturach. Jednak podobnie jak same renty socjalne, niewielkie składki emerytalne wypłacane są wyłącznie mieszkańcom Litwy, gdyż ich celem jest pomoc mieszkańcom Litwy.
Inne stany mają własną pomoc dla osób o niskich dochodach i powinny z niej korzystać osoby mieszkające w innych stanach.
Składki na małe emerytury, a także renty socjalne, a także pomoc pieniężna finansowane są z litewskiego budżetu państwa, a nie z budżetu Sodry. Jeżeli emerytury z ubezpieczeń społecznych, jak to się mówi, są „zarobione” i jak już wspomnieliśmy Sodra je przyznaje i wypłaca za staż pracy nabyty na Litwie, bez względu na narodowość czy miejsce zamieszkania, to jakakolwiek dodatkowa pomoc finansowa, finansowany z pieniędzy wszystkich litewskich podatników, jest przeznaczony tylko dla osób mieszkających na Litwie. Dotyczy to również niskich składek emerytalnych ustanowionych w ustawie o emeryturach i rentach z ubezpieczeń społecznych. Pomoc pieniężna nie jest również przyznawana Litwinom o niskich dochodach mieszkającym za granicą” – twierdzą eksperci.
Malgožata Kozič, doradca w dziale komunikacji „Sodry”, powiedziała również, że należy dokonać rozróżnienia między tym, co należy, a czym jest premia alokacyjna.
„Jak wynika z pisma, czytelnikowi nie chodzi o tryb przyznawania i wypłacania emerytur (wypłacane są one również osobom mieszkającym za granicą), ale o minimalną premię emerytalną, której nie otrzymuje, jeśli nie mieszka na Litwie.
Wysokość emerytury każdej osoby zależy od jej stażu pracy oraz jednostek rozliczeniowych emerytury dożywotniej, tj. liczby przepracowanych lat i liczby opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. Beneficjenci emerytur z ubezpieczeń społecznych, którzy otrzymują najniższe emerytury, otrzymują premie emerytalne. Kwota wszystkich emerytur otrzymywanych przez osoby z wymaganym stażem pracy nie może być mniejsza niż kwota minimalnych potrzeb konsumpcyjnych, która w tym roku wynosi 267 euro. Innymi słowy, jeśli czyjaś emerytura wynosi np. 220 euro, otrzymuje ona premię w wysokości 47 euro, tak aby łączna kwota otrzymywanych przez nią świadczeń była nie mniejsza niż kwota minimalnych potrzeb konsumpcyjnych.
Warto wiedzieć, że składka to nie emerytura, a zasiłek. Ustawa o emeryturach i rentach z zabezpieczenia społecznego przewiduje, że świadczenia te wypłacane są wyłącznie osobom mieszkającym na Litwie. Innymi słowy, nawet mieszkając za granicą, osoba otrzymuje rentę z ubezpieczenia społecznego, do której nabyła prawo. Jednak niewielka premia emerytalna jest dodatkowym wsparciem państwa wypłacanym osobom mieszkającym na Litwie. Dlatego, aby kwalifikować się do tej premii, osoba musi zadeklarować swoje miejsce zamieszkania na Litwie lub być wliczona do liczby osób, które nie zadeklarowały miejsca zamieszkania” – powiedział Kozič.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.