„Elgama-Elektronika” zeszłoroczną stratę zamieniła na zysk, przyszłość jest związana z Polską

zdjęcie mons

Elgama-Elektronika, producent i eksporter liczników elektronicznych w Wilnie, miał trudny start z powodu wojny na Ukrainie, ale rok 2022 zakończy się zyskiem, gdyż zamówienia w Polsce i na Ukrainie zostały pomyślnie zrealizowane w drugiej połowie ub. rok. rok.

W tym roku firma widzi potrzebę dywersyfikacji rynków i przygotowuje się do ekspansji na rynki Chorwacji, Ukrainy, Rumunii i Bułgarii, rozbudowując swoje możliwości techniczne i swój zespół – zapowiada mon.

W ciągu ostatnich dwóch lat zainwestowała w całkowitą modernizację swojej linii produkcyjnej, a po zwiększeniu mocy produkcyjnych i odnowieniu swoich produktów wygrała przetargi w Polsce i na Ukrainie.

w 2022 roku obroty spadły o 10,2% do 22,8 mln. EUR. Jednak w 2021 roku aktywa w wysokości 309 000 EUR zostały zastąpione zyskiem netto w wysokości 319 000 EUR.

W ubiegłym roku z sukcesem podpisaliśmy umowę z polskim operatorem dystrybucji energii elektrycznej Stoen. Wojna rozpętana przez Rosję na Ukrainie zakłóciła nie tylko wymianę handlową z jednym z naszych głównych rynków, Ukrainą, na którą dostarczamy 40-50% naszej produkcji, ale także całe otoczenie rynkowe. Po pomyślnym przywróceniu produkcji na Ukrainie w lipcu udało nam się tam osiągnąć rekordowe obroty, ale to nie wystarczyło i łączne obroty spadły – cytuje w raporcie Martynas Ereka, dyrektor Elgama-Elektronika.

Według niego w planach jest dalsze inwestowanie ok. 400 tys. euro w kontrakty laboratoryjne, produkcyjne oraz modernizację zakładów produkcyjnych, aby zapewnić dalszy wzrost i wzrost sprzedaży na nowych rynkach. Ponadto firma stale powiększa zespół pracowników.

mon nadal będzie startować w konkursach w Polsce, a także produkować dla Ukrainy. Jednak zdaniem naszego menadżera konieczna jest dywersyfikacja rynków, a tym samym ograniczenie ryzyka.

Wojna na Ukrainie pokazała, że ​​bezwzględnie musimy dywersyfikować naszą bazę klientów, dlatego aktywnie staramy się ich usunąć na Ukrainie, w Rumunii, Bułgarii i Chorwacji, a także prowadzimy już projekty pilotażowe i współpracujemy z kilkoma sieciami energetycznymi. Widzimy, że infrastruktura elektroenergetyczna jest stara, ale gotowa do modernizacji i ma duży potencjał – komentuje Ereka.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.