Młode talenty z Litwy i Polski rozpoczynają próby w Wilnie: przygotowują się do wspólnego koncertu

Podczas koncertu, który odbędzie się w ratuszu wileńskim, zabrzmi muzyka współczesna kompozytorów litewskich, polskich, estońskich i brytyjskich. Saulė Buikaitė, jedna z najwybitniejszych skrzypaczek studiujących na Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, wykona partię solową „Fratres” słynnego estońskiego kompozytora Arvo Pärta. Studentka skrzypka w klasie prof. Rūty Lipinaitytė, która zdobyła tytuł laureata wielu międzynarodowych konkursów, zaledwie miesiąc temu została laureatką stypendium Fundacji im. Kazimierza Motieki.

„Fratres” to utwór, o którym marzyłem, który chciałem zagrać od dawna. Jego treść jest pełna wszelkiego rodzaju uczuć, w tym powściągliwości i szalonego podniecenia. Możliwość wykonania tego utworu z Litewską i Polską Młodzieżową Orkiestrą Smyczkową jest jak uśmiech długo oczekiwanego szczęścia…”, młoda skrzypaczka podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat zbliżającego się koncertu.

Kolejny solista wieczoru – Wiktor Dziedzic z Polski – od kilku lat występuje w najsłynniejszych salach koncertowych Europy. Dostrzegł go także słynny kompozytor Hans Zimmer, który w ubiegłym roku zaprosił go do wykonania swoich utworów na niemal dwudziestu największych europejskich arenach. Na koncercie, który odbędzie się w ratuszu wileńskim, W. Dziedzic wykona wirtuozerską partię solową bardzo popularnego i cenionego przez słuchaczy utworu „November” brytyjskiego kompozytora Maxa Richtera. Grający w orkiestrze wiolonczelista Povilas Paukštė jest także autorem utworu programowego. Podczas koncertu po raz pierwszy zabrzmi jego kompozycja „Nadzieja”.

„W utworze starałem się ujawnić uczucia człowieka żyjącego w świecie pełnym samotności i niepewności. Atmosfera tworzona przez muzykę jest trzeźwo melancholijna, ale pełna nadziei, która zachęca do nie poddawania się i pójścia naprzód – mówił autor o utworze, który będzie wykonywany na koncercie.

Litewska Polska Młodzieżowa Orkiestra Smyczkowa powstała w 2019 roku, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na wspólną historię obu krajów – Litwy i Polski. W ostatnich latach Litewska i Polska Młodzieżowa Orkiestra Smyczkowa występowała z wielkimi sukcesami w Filharmonii Lubelskiej, Synagodze Sein (Polska), Ratuszu Miasta Wilna, a koncerty tej orkiestry były rejestrowane i transmitowane przez LRT. Trzon orkiestry stanowią muzycy NIKO z Orkiestry Kameralnej Miasta Wilna Nowe Idee, a założycielem tej orkiestry jest kompozytor i dyrygent Gediminas Gelgotas.

Koncert Orkiestry Smyczkowej Młodzieży Litewskiej i Polskiej w Ratuszu Wileńskim już 29 kwietnia. Bilety na wydarzenie są dystrybuowane przez bilietai.lt.

LITEWSKA I POLSKA MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA SMYCZKOWA

SAULĖ BUIKAITĖ (skrzypce, Litwa)

WIKTOR DZIEDZIC (skrzypce, Polska)

NIKO ORKIESTRA KAMERALNA NOWE POMYSŁY

W programie: utwory M. Góreckiego, A. Pärta, M. Richtera, G. Gelgoto, P. Paukšty

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *