Siedmioczęściowa narracja wystawy pokazuje, jak Wilno było postrzegane przez artystów w wieloetnicznym i wielokulturowym mieście. Na wystawę wybrano ponad 250 prac – obrazów, grafik, rzeźb, fotografii, książek – z najważniejszych litewskich i polskich muzeów, bibliotek i archiwów.
„W ciągu swojego długiego życia Wilno widziało i przeżyło wszystko, doświadczyło wielu zmian. Ale nie tylko samo miasto się zmieniało. Wilno również odcisnęło swoje piętno na globalnych przemianach. Zagłębił się w twórczość artystów, fotografików i pisarzy z innych krajów. Na zawsze naznaczyła losy emigrantów z Wilna, którzy rozeszli się po całym świecie. W ogromnym chórze miast świata zachował głos: dostojny, stanowczy, mocny. Głosem, który broni bogatej historii i nieprzemijających wartości – mówił podczas otwarcia wystawy S. Kairys. – Cieszę się, że dziś ta wystawa skupia nas w Krakowie, gdzie również przeżyło wielu świadków historii Litwy i Polski. Zarówno na początku XX wieku, jak iw znacznie wcześniejszych czasach, musieliśmy wspólnie stawić opór wielu atakom zła. To też musimy teraz zrobić”.
Według ministra Litwę i Polskę łączą wartości i determinacja do objęcia przywództwa, łączy trójkąt lubelski i chęć wspólnego tworzenia silnego regionu. Nie jest to jednak możliwe bez silnej Ukrainy, bez jasnej drogi do Unii Europejskiej i jej pełnego członkostwa.
Kwestie współpracy kulturalnej i wspierania Ukrainy S. Kairys omawiał z przybyłym na otwarcie wystawy wicepremierem RP, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim oraz ministrem kultury i polityki informacji Ukrainy Ołeksandrem Tkaczenką. S. Kairys poinformował, że Litwa również przyczyni się do zachowania ukraińskiego dziedzictwa kulturowego poprzez projekt „Kreatywna Europa” „U-RE-HERIT / Architects for Ukrainian Heritage: Restoration of Memory and Identity”, wygrany przez Związek Architektów Litwy, proponując konkretne rozwiązania i angażując ukraińskich architektów, specjalistów ds. dziedzictwa kulturowego, aktywizując społeczności lokalne do odbudowy zniszczonego wojną ukraińskiego dziedzictwa kulturowego.
Podczas trójstronnego spotkania ministrowie kultury Litwy, Polski i Ukrainy podpisali Deklarację Trójkąta Lubelskiego, w której zadeklarowano aspiracje wspierania Ukrainy w różnych formatach międzynarodowych w celu ochrony jej dziedzictwa kulturowego i jej wartości kulturowych, wszechstronnego wsparcia ukraińskich artystów i profesjonaliści kultury, którzy tworzą i pracują na Litwie, w Polsce i na Ukrainie, również przyczyniają się do trwałej i estetycznej odbudowy Ukrainy.
Wystawa „Wilno-Wilno-Wilno 1918-1948. Jedno miasto, wiele historii” została zainicjowana i przygotowana wspólnie przez Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki i Narodowe Muzeum Sztuki w Krakowie. Kuratorami wystawy są prof. Giedrė Jankevičiūtė i prof. Andrzeja Szczerskiego. Z okazji 700-lecia Wilna wystawa zawita do Wilna w listopadzie.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”