Wilno. Rolnicy mogą czerpać dodatkowe dochody z CO w zamian za węgiel magazynowany na polach2 sprzedaż certyfikatów zanieczyszczeń.
Dziesiątki gospodarstw już uczestniczy w litewskim programie produkcji węgla, którym zarządza firma zajmująca się technologią klimatyczną „HeavyFinance”. Łączna powierzchnia ich ziemi uprawnej wynosi 50 tysięcy hektarów. Ci rolnicy otrzymają dodatkowy dochód z CO2 za węgiel zmagazynowany na polach2 sprzedaż certyfikatów zanieczyszczeń.
Firma „HeavyFinance” zarządza również programem rolnictwa magazynowania dwutlenku węgla w Polsce. Oznacza to, że do końca roku w obu krajach zostanie wygenerowanych 120 000 kredytów węglowych za zanieczyszczenia. ha użytków rolnych, a dochód ze sprzedaży kredytów wygenerowany w ciągu jednego roku sięgnie 10 mln. euro.
„Sektor rolnictwa zarządzany w sposób zrównoważony ma ogromny potencjał do pochłaniania emisji dwutlenku węgla z innych sektorów. Rolnicy, którzy przystąpią do programu, usuną z atmosfery i zgromadzą w glebie ponad 276 000 ton CO w ciągu roku.2„, mówi Laimonas Noreika, dyrektor „HeavyFinance”.
Rolnictwo pochłaniające dwutlenek węgla obejmuje zrównoważone praktyki w gospodarstwie, takie jak uprawa bezorkowa, uprawa minimalna, płodozmian, międzyplony, zastępowanie nawozów chemicznych nawozami organicznymi, zmniejszanie zużycia paliwa w gospodarstwie.
Stosując te praktyki, rolnictwo zmniejsza emisję CO22 emisje i umożliwia roślinom pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery w procesie fotosyntezy i ukrywanie go w glebie przez korzenie.
Rolnicy, którzy stosują zrównoważone praktyki rolnicze, muszą tylko dołączyć do programu hodowli węgla i pozwolić naukowcom raz w roku pobrać próbki gleby, które pokazują ilość zmagazynowanego węgla.
Tona CO22 odpowiednik 3300 km przejechanych przez przeciętny samochód benzynowy.
Jedna tona dwutlenku węgla zmagazynowana w ziemi odpowiada jednemu certyfikatowi zanieczyszczenia węglem, który jest następnie sprzedawany na międzynarodowym rynku za dobrowolne certyfikaty węglowe.
Sprzedając certyfikaty węglowe, rolnicy uzyskują dodatkowy dochód za każdy hektar użytków rolnych uczestniczących w programie.
HeavyFinance ma na celu usunięcie 1 gigatony CO2 z atmosfery2 emisji do 2050 roku.
Producent: HeavyFinance Report
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”