W celu przyciągnięcia menedżerów z sektora ochrony zdrowia modyfikuje się wymagania stawiane kandydatom

Zmiany są wprowadzane po analizie, która wykazała, że ​​istniejące wymagania zmniejszają pulę potencjalnych kandydatów. Zdaniem resortu zmiany otworzą możliwość udziału w przetargach większej liczby menedżerów, zapewniając tym samym lepszą jakość zarządzania i rozwoju placówek medycznych.

W planach jest zmiana wymagań konkursowych dla szefów wszystkich państwowych i miejskich placówek medycznych. Nowe wymagania zwiększają wymagane doświadczenie menedżerskie, ale zniesiono wymóg posiadania go w sektorze ochrony zdrowia lub pomocy społecznej oraz w zakresie studiów akademickich i naukowych – kandydatami mogą być również kandydaci, którzy pracowali jako menedżerowie w innych obszarach.

Kandydaci na stanowisko kierownika Kliniki Klinicznej powinni posiadać co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu, wykształcenie wyższe medyczne i nauki o zdrowiu oraz nauki społeczne oraz co najmniej 5-letnie doświadczenie dydaktyczne w szkole wyższej.

Kandydaci na stanowisko ordynatora szpitala na poziomie republiki i regionu muszą posiadać co najmniej 4-letnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu, ukończone studia z zakresu nauk o zdrowiu, nauk społecznych, prawa lub biznesu i zarządzania publicznego oraz ukończone studia magisterskie lub równoważny stopień naukowy, czytamy w raporcie.

Kandydaci na stanowisko kierownika szpitala powiatowego powinni posiadać co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu, wykształcenie w zakresie nauk o zdrowiu, nauk społecznych, prawa lub zarządzania gospodarczego i publicznego oraz posiadać tytuł magistra lub równorzędne wykształcenie wyższe. kwalifikacja.

Minister zdrowia Arūnas Dulkys zwraca uwagę, że system opieki zdrowotnej jest dość zamknięty, więc trudno jest znaleźć tu nowe pomysły na zarządzanie. Zaktualizowane wymagania przetargowe umożliwią menedżerom z innych dziedzin wniesienie zarówno swojego doświadczenia, jak i nowych pomysłów.

„W każdym zamkniętym systemie prędzej czy później zaczyna brakować pomysłów i inicjatywy”. Aby przyciągnąć menedżerów, którzy wnoszą do systemu ochrony zdrowia menedżerską dojrzałość, nowe pomysły i rozwiązania, planowane są zmiany w wymaganiach wobec kandydatów. To da nowy impuls zarówno całemu systemowi ochrony zdrowia, jak i poszczególnym placówkom leczniczym” – mówi w raporcie A. Dulkys.

Nowe wymagania miałyby dotyczyć państwowych i gminnych zakładów leczniczych, a także oddziałów i oddziałów szpitalnych, zakładów osobistej opieki zdrowotnej oraz oddziałów udzielających ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, kierowników miejskich urzędów zdrowia publicznego oraz kierowników innych instytucji budżetowych i publicznych państwa rząd. Litewski system opieki zdrowotnej.

Musiałem wybrać tylko jednego kandydata

Przed modyfikacją wymagań Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło analizę konkursów na dyrektorów szpitali uniwersyteckich. Okazało się, że ze względu na wymogi zgłosiło się tylko kilku chętnych, czasem trzeba było wybrać nawet jedną osobę. Na przykład w konkursie z 2018 r. na kierownika Kliniki Szpitala Kowieńskiego Litewskiego Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu. W konkursie Kliniki Szpitala Uniwersyteckiego Santari w Wilnie w 2019 r. wziął udział 1 kandydat. W konkursie Kliniki Szpitala Uniwersyteckiego Wileńskiego Szpitala Santari w 2020 r. wzięło udział 2 kandydatów. W tym samym konkursie w 2018 r. – 1 kandydat.

W ostatnim konkursie Szpitala Uniwersyteckiego w Kłajpedzie, ogłoszonym na początku tego roku, aplikacje złożyło 7 kandydatów, ale tylko 4 z nich spełniło wymagania. Do ministerstwa wpłynęło znacznie więcej zgłoszeń do udziału w konkursie, jednak większość wnioskodawców nie złożyła dokumentów.

Minister przedstawił zainicjowane zmiany uczestnikom ze szpitali uniwersyteckich: rektorowi Uniwersytetu Wileńskiego prof. Rimvydas Petrauskas, rektor Litewskiego Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu, prof. Rimantas Benečius, rektor Uniwersytetu w Kłajpedzie, prof. Raport mówi, że Artūrsowi Razbadauskasowi.

Zmiany w wyborze zarządców będą podlegały ocenie opinii publicznej i gmin. Są one zatwierdzane zarządzeniem Ministra. Po wejściu w życie nowych wymogów przetargowych będą one miały zastosowanie do nowo ogłaszanych przetargów. Jednym z pierwszych z nich jest konkurs na dyrektora Kłajpedzkiego Szpitala Uniwersyteckiego. Dotychczasowy konkurs zostaje unieważniony, zostanie ponownie ogłoszony zgodnie z nowymi wymogami.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *