zdjęcie mons
Na Litwie cudzoziemcy mogą pracować na stałe, ale praca tymczasowa jest dozwolona, ale praktycznie niemożliwa. Rośnie opinia, że polityka swobodniejszej pracy tymczasowej za granicą przyniesie naszemu krajowi więcej korzyści niż zagrożeń. Dlaczego warto o tym mówić już teraz? W skrócie: Łatwiejsze tymczasowe zatrudnienie za granicą nie zmieni znacząco rynku pracy, ale zapewni tak bardzo potrzebną elastyczność, której znaczenie wciąż rośnie, ponieważ region stawia na rozwój, rozwój wysokich technologii i przyciąganie inwestycji zagranicznych.
Praca tymczasowa to umowa, w której pracownicy są zatrudniani i administrowani przez agencję pracy tymczasowej i pracują w agencjach, które potrzebują pracowników na czas określony. W wielu firmach zagranicznych, a coraz częściej na Litwie, zatrudniani są w ten sposób nie tylko pracownicy produkcyjni czy usługowi, ale także eksperci, którzy pomagają firmom realizować projekty informatyczne lub inne złożone projekty. Ten sposób pracy jest również popularny w branży lotniczej, gdzie brakuje wysoko wykwalifikowanych pracowników, np. pilotów.
W naszym kraju nadal obowiązują ograniczenia dotyczące pracy za granicą, co sprawia, że praca tymczasowa jest prawie niemożliwa. Na przykład możliwa jest praca za granicą z zezwoleniem na pobyt czasowy na Litwie. Aby go uzyskać, osoba musi czekać na wizę, a następnie zezwolenie na pobyt nawet do dwóch miesięcy, na które trzeba przedstawić różne dokumenty.
Cudzoziemcy na Litwie mogą być zatrudnieni na stałe tylko wtedy, gdy mogą udowodnić swoje studia lub roczne doświadczenie lub jeśli otrzymują co najmniej 1786 EUR lub więcej niż średnia DU za ostatni rok rocznie. W przypadku pracowników tymczasowych obowiązują wymagania dotyczące doświadczenia i wynagrodzenia. W przypadku zatrudnienia w agencji pracy tymczasowej obcokrajowców pojawią się również dodatkowe wymagania związane ze zmianą faktycznego miejsca pracy danej osoby, ale zmiana musi zostać zatwierdzona przez Służby Migracyjne, gdzie na wizytę trzeba będzie jeszcze poczekać kilka tygodni. .
W związku z tym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, za praktyczne uważa się zatrudnianie osób do pracy sezonowej wyłącznie ze specjalną wizą pracowniczą do pracy sezonowej i tylko bezpośrednio (nie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej). A cudzoziemcy, którzy przyjeżdżają na Litwę i chcą łączyć pracę ze studiami, tracą możliwość pracy, bo niewielu myśli o uruchomieniu tak skomplikowanego procesu administracyjnego. Tak więc dla takich osób istnieje tylko jeden sposób samozatrudnienia jako żniwiarz lub żniwiarz, gdzie prawie nie ma ograniczeń.
Ze względu na okoliczności tymczasowe zatrudnienie zagranicznych specjalistów, np. przy projektach krótkoterminowych, trwa do 2-3 miesięcy. i coraz droższe. Z dostępnych doświadczeń wynika, że pracownicy tymczasowi zatrudniani przez klientów do organizacji pracy administracyjnej nie mogą być zatrudniani nawet poza granicami, ponieważ klienci potrzebują dodatkowego oczekiwania i rozmów.
Możliwość poprawy atrakcyjności oleju
Warto wspomnieć, że mamy już doświadczenie w swobodniejszym zatrudnianiu cudzoziemców. Na Litwie tymczasowe zatrudnienie Ukraińców, którzy przybyli z powodu wojny, jest dozwolone bez takich ograniczeń, aby mogli szybciej i łatwiej zintegrować się z naszym rynkiem pracy.
Jak więc uproszczenie pracy tymczasowej dla obcokrajowców może pomóc litewskiej gospodarce? Oczywiste jest, że tymczasowe zatrudnienie pracowników przyczyni się do rozwiązania problemu braku pracowników. Dlatego myśląc o konkurencyjności ropy naftowej w kontekście współczesnej gospodarki światowej, warto zastanowić się, w jaki sposób zatrudnienie tymczasowe pomoże Litwie w przyszłości.
Ponieważ politycy litewscy zaangażowani w sferę gospodarczą powtarzają, jak ważny jest rozwój sektora zaawansowanych technologii i zwiększenie atrakcyjności inwestycji zagranicznych, nie można zapominać o kwestii założycieli i inwestorów zagranicznych firm, czy zabraknie rąk do pracy?, co zmusza ich do jedzenia piwa jak Polska, Bułgaria czy Rumunia. dużo bardziej rzetelnie odpowiedzielibyśmy na to pytanie, gdybyśmy wiedzieli, że Litwa dysponuje infrastrukturą, która umożliwia w razie potrzeby znalezienie pracownika o odpowiednich kwalifikacjach, nawet gdy na Litwie ich brakuje, np. trudniej znaleźć pracownika.
Ten sposób pracy jest szczególnie przydatny na etapie przenoszenia biznesu na Litwę. Na przykład zagraniczna firma może być zmuszona do migracji klientów lub procesów podczas zakładania oddziału, co wymaga kilkukrotnie większej siły roboczej przez określony czas niż będzie to konieczne do prowadzenia działalności. Jeśli chcesz bezpośrednio zatrudnić pracowników na czas określony, koszty rosną, ponieważ jednocześnie musisz rozwijać dział personalny. Złą praktyką jest zatem współpraca z agencjami pracy tymczasowej, które szybko udzielają niezbędnej pomocy.
Potrzebna jest zmiana
Litwa potrzebuje łatwiejszych negocjacji z inwestorami i wizerunku ropy, która elastycznie dopasowuje się do warunków gospodarczych. A dla firm rozpoczynających działalność na dużą skalę za granicą zmiana da im poczucie bezpieczeństwa po wybraniu Litwy na swoją siedzibę dla przyszłych nastolatków.
Wreszcie, wiele obaw o zahamowanie zmian dotyczących integracji obcego miasta z rynkiem pracy tymczasowej jest nieuzasadnionych. Niesłuszne są np. obawy, że tańsza siła robocza za granicą znacznie obniży litewskie płace. Z tego powodu mamy już rozporządzenie, że praca tymczasowa za granicą nie wpływa na wynagrodzenie pracowników, ponieważ zabronione jest płacenie pracownikom tymczasowym mniej niż pracownikom stałym z odpowiadającymi im obowiązkami. A nowo pozyskane inwestycje będą wymagały coraz większej liczby wysoko wykwalifikowanych pracowników, co zapewni wzrost gospodarczy i wyższe płace.
Ponieważ gospodarka nadal się rozwija, coraz częściej musimy myśleć o konkurencyjności ropy. Jesteśmy już gotowi na zmiany na rynku pracy, które pomogą naszej gospodarce nie tylko teraz, ale i po dekadzie, musimy je tylko wprowadzić.
Autorem komentarza jest Jurgis Kovas, szef największego BIURA PRACY w krajach bałtyckich
Opinia autora niekoniecznie pokrywa się ze stanowiskiem redakcji.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”