„Proponujemy, aby od 1 lipca, kiedy ustawa wejdzie w życie, zdecydowana większość farmakotechników pracowała z farmaceutami. Ale ci, którzy ukończyli studia przed 2006 r. i mieli uzasadnione oczekiwania, licencje i pracowali samodzielnie, mają ogromny staż pracy (będzie być sterowane zdalnie – ELTA). Bo od 30 lat nie otrzymaliśmy od farmakotechników żadnych skarg na popełnione błędy czy błędne recepty” – zwrócił się we wtorek do kolegów w Sejmie przewodniczący Komisji Zdrowia Antanas Matulas.
„Od kilku lat stopniowo robią zasłużony odpoczynek, a my działamy demokratycznie w obronie pracy tych ludzi. A ci, którzy studiowali i kończyli studia wiedząc, że dyrektywa weszła w życie, wiedzieli już, że powinni pracować w bardziej poważne kontrole. Proszę wielu z was, drodzy koledzy, o wykazanie się empatią i nie redystrybucję rynku w rękach parlamentarzystów poprzez krzywdzenie najsłabszych grup społecznych” – nalegał konserwatysta.
„Valstietis” Aurelijs Veryga nie zgodził się z proponowanymi zmianami w prawie, twierdząc, że najbardziej narażoną grupą w systemie opieki zdrowotnej nie są pracownicy, ale pacjenci, którzy ucierpią, jeśli asystenci apteczni zostaną dopuszczeni do pracy zdalnej pod nadzorem farmaceuty.
„Wcześniej kolega Antanas wspominał o najbardziej narażonej grupie. Najbardziej narażoną grupą w systemie ochrony zdrowia nie są pracownicy, tylko pacjenci. I jest to dla mnie zupełnie niezrozumiałe, kiedy mówiąc o regionach zakłada się, że apteka bez aptekarz, szkoła bez nauczyciela (…), szpitale bez lekarzy (…) wystarczą pacjentom z regionów. a teraz przyszedł czas na aptekę bez farmaceutów” – powiedział zwracając się do parlamentarzystów poseł Sejm.
„Najsłabszym ogniwem tego systemu nie są farmakotechnicy, ale pacjenci, którzy zasługują na wysokiej jakości i jednolite usługi we wszystkich miastach” – dodał A. Veryga.
Nie zgadza się również z faktem, że nie wpłynęły żadne reklamacje na usługi świadczone przez farmakotechników. Zdaniem A. Verygi posłowie powinni przyjrzeć się statystykom zatruć.
„Kiedy mówi się, że nie ma ani jednej skargi, to ja, moi koledzy, chciałbym zachęcić do przyjrzenia się statystykom zatruć. Drugi stopień zatrucia po alkoholu to zatrucie narkotykami” – powiedział „chłop”.
„Co to znaczy? Czy to świadczy o odpowiedniej opiece farmaceutycznej, czy nie? farmakotechnice, ale też nie możemy powiedzieć inaczej. Więc kiedy mówimy, że nikt się nie skarżył, to na co będziecie narzekać? Jeśli nawet nie rozumieją kompatybilności leków i asymilacji” – podkreśla A. Veryga.
Po dyskusji 64 parlamentarzystów poparło projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, 25 było przeciw, a 32 posłów na Sejm wstrzymało się od głosu.
ELTA przypomina, że pod koniec marca przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia A. Matulas złożył w parlamencie projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, tak aby asystenci apteczni z wieloletnim stażem mogli nadal pracować samodzielnie w małych aptekach, z pomocą zdalnej apteki.
Według A. Matulasa, od 1 lipca, kiedy wejdzie w życie obowiązek pracy farmakotechników w aptekach tylko z farmaceutą, 135 aptek w regionach Litwy nie będzie już mogło kontynuować swojej działalności. Jak zaznaczył polityk, apteki w małych miejscowościach nie będą miały możliwości zatrudniania farmaceutów ze względu na niskie obroty i brak pracowników.
Kurator proponuje taką modyfikację prawa, aby asystenci apteczni, którzy ukończyli studia przed 2006 r., mogli pracować w aptece niekoniecznie pod bezpośrednim nadzorem farmaceutów, ale pod ich kontrolą zdalną.
Zdaniem posłanki na Sejm A. Verygi apteka to nie sklep, w którym mogą pracować specjaliści bez odpowiedniego przeszkolenia. Dodał, że zatwierdzenie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, która ustanawia procedurę zdalnego nadzoru nad asystentami aptecznymi, przyniesie „hańbę litewskiemu systemowi opieki zdrowotnej i farmacji”.
W środę przedstawiciele związków, którzy nie popierają zmian w ustawie, organizują akcję „Pochówki farmaceutów”.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”