Klaipėda Brass Quintet kontynuuje cykl koncertów, na których występuje za każdym razem z różnymi solistami-instrumentalistami. Tym razem w programie „Brass + valtorna” mieszkańcy Kłajpedy wystąpią razem z gościem z Gdańska – waltornistą Michałem Szczerbą. Wykonawca, który ma bogate doświadczenie koncertowe i pedagogiczne, jest zapalonym propagatorem muzyki waltorniowej. Koncert jego i kwintetu odbędzie się dziś o godzinie 18:30. Klaipėda Concert Hall Sala z 1. piętra.
Pan Szczerba jest koncertmistrzem grupy waltorniowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, która często występuje z różnymi orkiestrami w Polsce i za granicą. Był jednym z założycieli zespołu Hevelius Brass, z którym dał ponad 200 koncertów w różnych krajach Europy.
Pan Szczerba wraz z innymi koncertmistrzami czołowych polskich zespołów waltorniowych założył także 4-rogowy zespół Hornet Quartet.
Rzadki zestaw zdobył nagrody na międzynarodowych konkursach w Słowenii i Brazylii.
Pan Szczerba wykłada w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą wcześniej ukończył. Jest artystą rezydentem Corno Brass Music Festival, gdzie prowadzi również kursy mistrzowskie.
Waltornista często występuje z żoną, carillonistką Moniką Kaźmierczak. Razem występowali kilka lat temu na Festiwalu Carillonowym w Kłajpedzie.
Historyczne początki rogu sięgają czasów bardzo starożytnych, wywodzi się on z rogu myśliwskiego. Instrument powstał około XVII wieku. We Francji nazywano go waltornią (ang. róg francuski).
Pierwotnie w orkiestrach używano naturalnie strojonych rogów. Instrument uzyskał swój obecny wygląd z mechanizmem zaworowym dopiero w XIX wieku. najpierw
Instrument dęty blaszany o najłagodniejszej barwie wchodzi w skład klasycznych orkiestr symfonicznych, orkiestr dętych i kwintetów instrumentów dętych blaszanych. Jest również grany w kwintecie dętym.
Pan Szczerba mówi, że najpierw uczył się grać na fortepianie, ale w wieku 13 lat jako drugi instrument wybrał waltornię, która szybko stała się głównym przedmiotem jego uwagi i studiów: „Lubię waltornię ze względu na jego brzmienie i wszechstronność.Można z niego stworzyć tak wiele pięknej muzyki.Waltornia ma szeroki zakres, może generować wiele efektów dźwiękowych i kolorów, i dobrze pasuje do każdego innego instrumentu.Plus róg jest po prostu niesamowity.
Zapytany o ulubiony utwór, pan Szczerba odpowiedział, że jest tego naprawdę dużo. Wśród dzieł orkiestrowych do jego ulubionych należą symfonie Gustava Mahlera.
Od repertuaru kameralnego po solistę, kocha prawie wszystko, od muzyki renesansu i baroku po dzieła współczesne.
„Jednakże szczególne miejsce w moim sercu należy do ludzi wszelkiego pokroju. Latynoski i latynoski jazz dzieła stylu” – przyznał artysta.
Na kolejnym koncercie p. Szczerba i kwintet dęty blaszany Kłajpeda wykonają utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Camille’a Saint-Saënsa, Frigyesa Hidasa, zaaranżowane na tę nietypową kompozycję instrumentów.
Zagrane zostaną również dwa solowe utwory na waltornię. Są to Laudatio i Utwory poetyckie Bernharda Króla nr. 1 i 5.
Sigitas Petrulis (dyrektor artystyczny, trąbka), Tadas Česnauskas (trąbka), Monika Miliauskienė (róg), Arvydas Stakvilevičius (puzon) i Vidmantas Liasis (tuba) zagrają w Klaipėda Brass Quintet.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.