G. Nausda: musimy zrekompensować Ukrainie to, że nie możemy jej teraz zaprosić do NATO

Gitanas Nausda, prezydent Litwy. Fot. Paulius Peleckis (BNS).

Ukraina musi otrzymać rekompensatę za to, że nie mogła zaprosić jej do pełnego członkostwa w NATO, powiedział prezydent Litwy Gitanas Nausda.

Wielokrotnie mówiliśmy, że niedopuszczalne jest powtarzanie tej formuły otwartych drzwi – powiedział dziennikarzom prezydent Litwy w czwartek na spotkaniu NATO i Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC). Musimy znaleźć coś, co zrekompensuje naszą niemożność uzyskania pełnego członkostwa Ukrainy w tym czasie.

Według niego wszyscy rozumieją, że niezwykle trudno byłoby przyznać pełne członkostwo w sojuszu wojskowym krajowi, który jest w trakcie wojny, dlatego konieczne jest znalezienie wystarczających gwarancji bezpieczeństwa, takich jak wsparcie militarne i polityczne. . oraz instytucjonalny system bliższej współpracy kraju z NATO.

Ważne jest, aby zrozumieć, że wojna zakończy się zwycięstwem Ukrainy, ale co się wtedy stanie? głos zabrał przywódca Litwy.

Według niego kwestie te zostaną omówione na lipcowym spotkaniu zespołu NATO w Wilnie. Prezydent podkreślił, że w Izbie poruszona zostanie także kwestia wzmocnienia obrony przeciwlotniczej Polski i Bałtyku.

Sytuacja jest bardzo poważna i niestety gorsza, zwłaszcza że Białoruś jest mocno zaangażowana w konflikt i jest gotowa do użycia taktycznej broni jądrowej – powiedział G. Nausda.

Odbywające się w Mołdawii spotkanie 47 europejskich przywódców powinno uświadomić Rosji, że Kiiniow nie jest pozostawiony sam sobie. Jeśli EPB uda się zebrać głowy państw i szefów rządów na wspólne zdjęcie z czwartkowego spotkania solidarności z proautonomicznym rządem Mołdawii, będzie to według niektórych ekspertów wyczyn logistyczny i polityczny.

W 2022 roku Unia Europejska przyznała Ukrainie i Mołdawii status oficjalnego kandydata, a teraz obie strony apelują o przyspieszenie procedur, aby zbliżyć się do przystąpienia do bloku.

G. Nausda, odnosząc się do perspektyw przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do Unii Europejskiej, wyraził nadzieję, że Komisja Europejska uzyska pozytywną ocenę wdrażania reform i będzie mogła rozpocząć negocjacje.

Integracja będzie wymagała większych gwarancji bezpieczeństwa dla Mołdawii, bardziej stabilnej sytuacji dla Mołdawii. Wiemy, co dzieje się w kraju, a prezydent Maia Sandu wykonuje świetną robotę w stabilizowaniu społeczeństwa – powiedział prezydent Litwy.

EPB to forum, na którym przywódcy europejscy z UE i krajów trzecich omawiają wspólne zagrożenia strategiczne. Kandydaci do UE, tacy jak Mołdawia, słaba ekonomicznie była republika radziecka, są postrzegani na forum akcesyjnym jako przystanek pośredni na drodze do Brukseli.

Oprócz 27 członków UE zaproszono 20 innych przywódców o różnych interesach strategicznych: Wielką Brytanię, Turcję, Austrię, Islandię, Serbię, Armenię i Azerbejdżan.

44 przywódców wzięło udział w pierwszym szczycie PEB w Pradze w październiku ubiegłego roku, a od tego czasu dołączyły do ​​nich Andora, Monako i San Marino.

W drugim spotkaniu weźmie również udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.