Sektor biotechnologiczny w ciągu dekady pomnożył się 10-krotnie: przedstawiciele sektora mówią o nowych projektach

Proponuje się również przygotowanie nowych narzędzi finansowych, z których mogłyby korzystać firmy biotechnologiczne chcące zastosować nowe odkrycia naukowe do powszechnego użytku ludności. Zdaniem Agnė Vaitkevičienė, wiceprezes Litewskiego Stowarzyszenia Biotechnologii, Wilno przoduje w tej dziedzinie niekwestionowanie.

„Sektor nauk o życiu został wyznaczony przez państwo jako jeden z trzech sektorów priorytetowych na Litwie. Nauki o zdrowiu i biotechnologia, która obejmuje biotechnologię medyczną, przemysłową, rolniczą i spożywczą, leżą u podstaw litewskiego sektora biotechnologicznego w ostatniej dekadzie wzrosła 10-krotnie i wiele firm z tego sektora jest skoncentrowanych w Wilnie, wśród nich są takie firmy jak Thermo Fisher Scientific Baltic, najcenniejsza firma uznana w krajach bałtyckich, Biotechpharma, Teva oraz startupy Caszyme, Biomatter, Droplet Genomics i inne.

Przełom jest widoczny gołym okiem, a stało się to możliwe dzięki państwu, które dziesięć lat temu mocno zainwestowało w sektor nauk o życiu i biotechnologii. Przykładem tego jest Wileńskie Centrum Nauk Przyrodniczych. Oprócz prowadzenia badań naukowych na światowym poziomie, ośrodek ten jest źródłem wielu start-upów”, Agnė Vaitkevičienė była zachwycona osiągniętymi postępami.

Pomóż przyciągnąć talenty

Jednym z najważniejszych działań dokumentu „Wileńskie Oświadczenie EFIB” jest doskonalenie umiejętności talentów i ich przyciąganie. Agnė Vaitkevičienė twierdzi, że aktywne działania stolicy pomagają firmom w tym obszarze. „Wilno aktywnie przyczynia się do przyciągania talentów. Działający od ponad roku International House Vilnius ułatwia integrację nowoprzybyłych, a dodatek relokacyjny i wsparcie organizacji międzynarodowych konferencji przyczyniają się jednocześnie do firmy i instytucje naukowe działające w Wilnie aktywnie współpracują w celu podnoszenia kwalifikacji wyszkolonych specjalistów i tworzenia nowych programów szkoleniowych” – mówi A. Vaitkevičienė w komunikacie prasowym dotyczącym pomocy dla przemysłu biotechnologicznego.

Na Litwie branża biotechnologii przemysłowej stanowi około 2,5%. produkt krajowy brutto (PKB) całego kraju. W kraju działa ponad 400 firm z sektora life sciences, które są zlokalizowane głównie w Wilnie i zatrudniają w kraju około 3000 osób. Średnia pensja w tej dziedzinie wynosi około 2800 euro. Najważniejszymi obszarami branży biotechnologicznej są biotechnologia przemysłowa i medyczna. Wiele produktów z tej branży jest eksportowanych do ponad 100 krajów, głównie do Stanów Zjednoczonych Ameryki, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski.

Oceń ten artykuł

Aby Cię udoskonalić, dajemy Ci możliwość oceny treści LOGIN.LT, którą czytasz.

(3 ludzie oceniane)

5.0000

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *