S. Kairys podpisał porozumienie z ministrami trójkąta lubelskiego o wsparciu dla Ukrainy

Minister kultury Simon Kairys podpisał we wtorek w Krakowie deklarację Trójkąta Lubelskiego o wspieraniu i ochronie wartości kulturowych – poinformowało Ministerstwo Kultury.

Dokument zobowiązuje do wspierania Ukrainy w różnych formatach międzynarodowych w celu ochrony jej dziedzictwa kulturowego i wartości kulturowych, do zapewnienia wszechstronnego wsparcia ukraińskim artystom i działaczom kultury, którzy tworzą i pracują na Litwie, w Polsce i na Ukrainie, a także do przyczyniania się do zrównoważonego rozwoju i estetycznej odbudowy Ukrainy.

Deklarację podpisali S. Kairys, wicepremier RP, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotru Glińskis oraz minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko podczas otwarcia w Krakowie wystawy poświęconej 700-leciu Wilna.

S. Kairys poinformował podczas spotkania, że ​​Litwa przyczyni się również do zachowania ukraińskiego dziedzictwa kulturowego poprzez wygrany przez Litewski Związek Architektów projekt „Kreatywna Europa”, w ramach którego architekci zaproponują konkretne rozwiązania w celu przywrócenia dziedzictwa kulturowego zniszczonego przez wojennej, angażującej ukraińskich architektów i specjalistów od dziedzictwa kulturowego, aktywizującej lokalne społeczności.

Podczas wizyty w Muzeum Narodowym w Krakowie otwarto także wystawę „Wilno-Wilno-Wilne 1918-1948”. Jedno miasto – wiele historii”. Pokazuje, jak Wilno było postrzegane przez artystów wieloetnicznego i wielokulturowego miasta. Ponad 250 dzieł – obrazów, grafik, rzeźb, fotografii, książek – zostało wybranych z najważniejszych muzeów, bibliotek i archiwów Litwy i Polaków na wystawę.

„W ciągu swojego długiego życia Wilno widziało i przeżyło wszystko, doświadczyło wielu zmian. Ale nie tylko samo miasto się zmieniało. Wilno również odcisnęło swoje piętno na globalnych przemianach. Zagłębił się w twórczość artystów, fotografików i pisarzy z innych krajów. Na zawsze naznaczyła losy emigrantów z Wilna, którzy rozeszli się po całym świecie. W ogromnym chórze miast świata zachował głos: dostojny, stanowczy, mocny. Głos, który broni bogatej historii i nieprzemijających wartości – mówił podczas otwarcia wystawy S. Kairys.

Wystawa „Wilno-Wilno-Wilno 1918-1948. Jedno miasto, wiele historii” została zainicjowana i przygotowana wspólnie przez Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki i Narodowe Muzeum Sztuki w Krakowie. Z okazji 700-lecia Wilna wystawa zawita do Wilna w listopadzie.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *