Delegacja sześciu afrykańskich przywódców przygotowująca się do rozmów z Kijowem i Moskwą dąży nie tylko do rozpoczęcia procesu pokojowego, ale także do rozwiązania delikatnej kwestii, w jaki sposób zapłacić Rosji, która jest objęta surowymi sankcjami, za eksport nawozów, których Afryka rozpaczliwie potrzebuje, – powiedział agencji AP wysoki rangą urzędnik w rozmowie z negocjatorem.
Międzynarodowy negocjator Jean-Yves Ollivier, który spędził sześć miesięcy pracując nad rozmowami, powiedział, że afrykańscy przywódcy, którzy odwiedzili oba kraje w ramach misji pokojowej, będą również dyskutować, jak ułatwić eksport dostaw zboża z rozdartej wojną Ukrainy i handel uwięzione możliwości.
Jest prawdopodobne, że negocjacje odbędą się w przyszłym miesiącu, wskazał J.-Y. Olivier.
W niedzielę przybył do Moskwy i uda się również do Kijowa, gdzie spotka się z wyższymi urzędnikami, aby omówić logistykę nadchodzących rozmów. Powiedział, że w miarę trwania walk sześciu afrykańskich prezydentów prawdopodobnie będzie musiało jechać nocnym pociągiem z Polski do Kijowa.
Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski zgodzili się na osobne przyjęcie delegacji prezydentów Republiki Południowej Afryki, Senegalu, Egiptu, Republiki Konga, Ugandy i Zambii.
Negocjacje były również wspierane przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską, Organizację Narodów Zjednoczonych, Unię Afrykańską i Chiny, J.-Y. powiedział agencji informacyjnej AP w piątek za pośrednictwem łącza wideo. Oliviera.
Wydaje się jednak, że żadna ze stron konfliktu nie jest gotowa do zakończenia wojny.
Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa zapowiedział rozmowy w zeszłym tygodniu, gdy Rosja rozpoczęła intensywny atak powietrzny na Kijów. W niedzielę Rosja poinformowała, że po ciężkich walkach zdobyła kluczowe miasto Bachmut we wschodniej Ukrainie, czemu Ukraina zaprzeczyła i zapewniła, że walki trwają.
„Nie jesteśmy marzycielami”, powiedział J.-Y. Ollivier, mówiąc o szansach afrykańskich przywódców na dokonanie szybkiego przełomu w celu zakończenia 15-miesięcznego konfliktu. „Jeśli coś się nie wydarzy, nie sądzę, abyśmy zakończyli naszą pierwszą misję zawieszeniem broni”.
Według 78-letniego Francuza J.-Y. Olliviera, który pod koniec lat 80. zjednoczył przeciwne strony w historycznych negocjacjach, które pomogły zakończyć apartheid w RPA, miał na celu otwarcie dialogu.
„Zaczyna się od znaków. Zaczyna się od dialogu. Dokładnie to będziemy próbować robić”, precyzuje J.-Y. Olivier. – Nie ma gwarancji, że nam się uda, ale na razie Rosja i Ukraina zgodziły się że… delegacja powinna przyjechać do ich krajów, aby rozmawiać o pokoju.
Głównym punktem wyjścia dla Afryki są zboża i nawozy.
Wojna poważnie ograniczyła eksport zboża z Ukrainy i eksport nawozów z Rosji, dodatkowo pogłębiając globalne niedobory żywności i głód. Afryka była jednym z najbardziej dotkniętych kontynentów. W zeszłym tygodniu Rosja zgodziła się na przedłużenie o dwa miesiące wynegocjowanej przez Turcję i ONZ umowy, która pozwala Ukrainie na transport zboża przez Morze Czarne, a sześciu afrykańskich prezydentów chce przedłużenia umowy jeszcze dłużej.
Muszą jednak również przedyskutować sposoby ułatwienia krajom afrykańskim warunków przyjmowania przesyłek i płacenia Rosji za nawozy, powiedział J.-Y. Olivier. Rosyjskie nawozy nie podlegają międzynarodowym sankcjom, ale Stany Zjednoczone i niektóre kraje zachodnie nałożyły sankcje na rosyjskie statki towarowe. Sankcje ograniczyły również dostęp Rosji do SWIFT, globalnego systemu transakcji finansowych, utrudniając krajom afrykańskim zamawianie i płacenie za nawozy.
„Będziemy musieli mieć 'okno’, podczas którego SWIFT będzie mógł działać dokładnie w tym momencie”, precyzuje J.-Y. Olivier. – Zostanie to rozważone i mamy nadzieję, że w tym przypadku otrzymamy rosyjskie wsparcie dla zboża z Ukrainy oraz ukraińskie wsparcie dla instalowania i transportu rosyjskich nawozów.
Misja w Afryce to nie jedyna akcja mediacyjna. W lutym Chiny przedstawiły własną propozycję pokojową, a chiński wysłannik przeprowadził rozmowy z ukraińskimi urzędnikami. Jednak zachodni sojusznicy Ukrainy w dużej mierze odrzucili plan Chin, a polityczne poparcie Pekinu dla Moskwy utrudnia jego realizację.
Na razie nic nie wskazuje na to, by Ukraina i Rosja zawarły w najbliższym czasie porozumienia, które mogłyby stać się podstawą porozumienia pokojowego.
Jednak zdaniem J.-Y. Olliviera afrykańską delegację wspierają różne kraje, w tym Chiny.
„Do negocjacji [su Maskva ir Kyjivu] otrzyma większe wsparcie i wagę” – powiedział J.-Y., prezes Fundacji Brazzaville, londyńskiej organizacji non-profit zajmującej się rozwiązywaniem konfliktów. Oliviera.
„Jeśli partia powie nie, rozważy, komu odmówi”. Czy po prostu odmawiają Jean-Yves Ollivierowi? A może Fundacja Brazzaville? Sześć [Afrikos] dla głów państw? Czy odmawiają Organizacji Narodów Zjednoczonych, Chińczykom czy Amerykanom? Dla Brytyjczyków? dla Unii Europejskiej? – powiedział.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”