EPSO-G zwiększył swoją EBITDA o 2,4 w pierwszym kwartale roku

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

Skonsolidowany wynik grupy transportowej i giełdowej EPSO-G w I kwartale br. wyniósł 120,8 mln zł. euro i wzrosła o 3,7% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy to osiągnęła 116,5 mln. EUR.

Skonsolidowany zysk netto grupy finansowej w pierwszych trzech miesiącach roku wyniósł 16,6 mln. euro iw porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosła o prawie 14,7 mln. Eur, ogłasza firma.

Zysk operacyjny Grupy EPSO-G przed opodatkowaniem, wynagrodzeniami, amortyzacją (EBITDA) w pierwszym kwartale roku wyniósł 28 milionów. Eur, czyli był 2,4 razy wyższy w porównaniu do tego samego okresu w 2022 roku.

Istotny wpływ na wskaźniki rentowności miały przejściowe odchylenia regulacyjne, które miały największy pozytywny przejściowy wpływ na wyniki, nawet niższe niż zakładano w taryfach regulowanych, koszty technologiczne sieci przesyłowej energii elektrycznej.

Skorygowana EBITDA grupy, obliczona po przeliczeniu wyniku przewoźnika na korektę z tytułu przejściowych różnic regulacyjnych, sięgnęła 20 mln. EUR. Przed 2022 r. czwarta skorygowana EBITDA wyniosła 18,1 mln. EUR. Tym samym skorygowany dochód netto grupy osiągnął 9,9 mln. euro, w analogicznym okresie 2022 roku wyniesie 7,3 mln. EUR.

W pierwszym kwartale utrzymamy umiarkowaną korektę wskaźnika rentowności do wzrostu. Zgromadziliśmy silne możliwości finansowe, ale w trakcie realizacji ważnych dla państwa projektów strategicznych czeka nas bardzo intensywny okres inwestycyjny, dlatego świadomie dążymy do zapewnienia stabilności finansów również w okresie kadencji, Mindaugas Keizeris, szef EPSO-G , cytowany jest w raporcie.

Inwestycje grupy EPSO-G w infrastrukturę w ciągu trzech lat wyniosły 23,6 mln. euro i była o prawie 82% wyższa niż w analogicznym okresie 2022 roku. Inwestycje spółki z Grupy Litgrid sięgnęły 14,4 mln. EUR, pomarańczowa siatka 9 mln EUR.

W pierwszym kwartale roku za pośrednictwem sieci przesyłowych wysokiego napięcia Litgrid przesłano 2,6 terawatogodzin (TWh), czyli o 9% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ilość przesyłanej energii elektrycznej zmniejszyła się z powodu mniejszego zużycia i zwiększonego zużycia energii elektrycznej wytwarzanej w źródłach odnawialnych przyłączonych do sieci dystrybucyjnej.

W pierwszym kwartale 2023 roku Amber Grid dostarczył 9,9 TWh gazu ziemnego do odbiorców na Litwie, w krajach bałtyckich, w Finlandii i Polsce, z wyłączeniem tranzytu w obwodzie kaliningradzkim. To o prawie 19% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Po spadku wewnętrznego zużycia gazu ziemnego, rekompensowanego transportem na Łotwę, wyniesie ono 5 TWh.

Wolumen obrotu gazowej spółki GET Baltic, działającej na wspólnym rynku Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii, wyniósł 3 TWh w ciągu trzech lat i wzrósł o 37 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W miarę jak się rozwijaliśmy, obserwowaliśmy stały wzrost aktywności w grupie.

Baltpool Litwa Energy Resources Firmy dostarczające energię elektryczną, niezależni wytwórcy energii elektrycznej oraz przedsiębiorstwa przemysłowe zażądały 1,27 TWh biopaliwa w pierwszym kwartale 2023 roku. Prawie 27% mniej sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku, ze względu na dłuższy sezon zimowy.

Grupa spółek EPSO-G składa się ze spółki zarządzającej EPSO-G, firm Amber Grid, Baltpool, Energy cells, Litgrid i Tetas i jest pośrednio kontrolowana przez GET Baltic.

Prawa i obowiązki jedynego akcjonariusza EPSO-G realizuje Ministerstwo Energii.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *