Dwóch posłów na Sejm proponuje zmianę nazwy Kaliningradu

Konserwatywni posłowie na Sejm, Vilius Semeška i Paulė Kuzmickienė, zwrócili się do Państwowej Komisji Języka Litewskiego (VLKK), aby nie używała nazwy obwodu kaliningradzkiego i miasta Kaliningrad, zastępując ją nazwą Karaliaucius.

Zdaniem posłów na Sejm obecna nazwa należy do narracji rosyjskiej i pojawiła się w okresie agresywnych działań Związku Radzieckiego w czasie II wojny światowej.

„Region Związku Radzieckiego został nazwany na cześć byłego bolszewickiego rewolucjonisty Michaiła Kalinina. Po śmierci Kalinina nawet kilka miast zostało przemianowanych na jego cześć. Jedno z nich – wówczas Kionigsberg, obecnie Kaliningrad – zachowało tę nazwę do dziś” napisano w raporcie.

Według P. Kuzmickienė, przewodniczącej Komisji Walki o Wolność i Państwową Pamięć Historyczną, rusyfikacja nazw miejscowości miała na celu ukazanie przynależności tego regionu do Moskwy.

Zdaniem parlamentarzystów w kontekście wojny na Ukrainie należy dokonać przeglądu nazwisk, zrezygnować z używania nazw obcych językowi litewskiemu.

Najwyższy czas porzucić sowieckie dziedzictwo i nie zanieczyszczać naszego języka państwowego ciałami obcymi.

„Najwyższy czas porzucić sowieckie dziedzictwo i nie zanieczyszczać naszego języka państwowego ciałami obcymi. Solidaryzujemy się z naszymi polskimi sąsiadami i apelujemy, aby nie używać narzuconych nam sztucznych nazw w języku litewskim” – powiedział V. Semeška.

W tym tygodniu w Polsce weszło w życie zalecenie połączenia Kaliningradu, rosyjskiej enklawy między Polską a Litwą, Królewcem.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwróciło uwagę, że Polska wraca tym samym do tradycyjnych nazw związanych z historią i dziedzictwem kulturowym.

„Nie chcemy rusyfikacji w Polsce, dlatego podjęliśmy decyzję o zmianie nazwy Kaliningradu i Obwodu Kaliningradzkiego na język ojczysty. Nazwy te są nam narzucone i są sztuczne, niezwiązane z naszą historią” – powiedział minister rozwoju i Waldemar Buda Technologii. (Waldemar Buda).

Reagując na polski ruch, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „to już nawet nie jest rusofobia, te procesy zachodzące w Polsce to niemal szaleństwo”.

Początek miasta Karaliaučius to zamek Karaliaucjusza zakonu niemieckiego, zbudowany w połowie XIII wieku w pruskiej kolonii Semba Tvanksta. Osada została nazwana Kunigsberg, później – Kionigsberg (Królewska Góra) na cześć czeskiego króla Przemyśla II Otakara.

Imię króla było używane w piśmie litewskim Małej i Wielkiej Litwy od XVI wieku.

W 1946 roku Związek Radziecki przemianował miasto Kaliningrad na cześć przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR Michaiła Kalinina.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *