Fałszywa kreskówka przypisywana francuskiemu magazynowi „Charlie Hebdo” krąży w sieciach społecznościowych. Jest wyśmiewany 15 listopada. Tragedia, która wydarzyła się na polskiej granicy, kiedy rakieta zabiła dwóch polskich mieszkańców.
Deklaracje
Okładka „Charlie Hebdo” przedstawiająca ukraiński pocisk uderzający w polską granicę.
Werdykt
To fałszywa okładka Charlie Hebdo. w 2022 roku 16 lutego okładka magazynu jest zupełnie inna, narysowana na niej karykatura nie jest związana z Ukrainą.
Komentarz do wykrywacza kłamstw
Karykatura przypisywana francuskiemu magazynowi „Charlie Hebdo”, przedstawiająca rakietę z wbitą w ziemię ukraińską flagą, traktorami w tle i dwiema postaciami ludzkimi obok rakiety, zaczęła krążyć w mediach społecznościowych od 16 listopada. . Ma na celu naśmiewanie się z tragedii, która wydarzyła się dzień wcześniej na polskiej granicy, kiedy rakieta wylądowała we wsi Przewoduwo i eksplodowała, zabijając dwóch polskich obywateli. Jedna z wylosowanych osób mówi: „Umyślna masakra 2.0”, w odniesieniu do okresu 1943-1944. rzezi wołyńskiej, kiedy to ukraińscy nacjonaliści zamordowali tysiące Polaków.
Jednak ani fabuła przedstawiona w kreskówce, ani jej źródło nie jest prawdziwe. Odwrotne wyszukiwanie grafiki wykazało, że taka okładka nigdy nie została opublikowana przez Charlie Hebdo. Wskazuje na to data pokazana na zdjęciu – 2022. 16 listopada Dzisiejsze wydanie Charlie Hebdo zawiera zupełnie inną kreskówkę związaną raczej ze sprawami wewnętrznymi Francji niż z Ukrainą.
Dodatkowo fałszywa okładka zamieszczona w mediach społecznościowych próbuje insynuować, że Ukraina specjalnie zaatakowała Polskę rakietami, ale to kłamstwo. Jak już napisał „Wykrywacz kłamstw” (TUTAJ), chociaż śledczy wstępnie ustalili, że pocisk prawdopodobnie należał do Ukraińców, został wystrzelony w Polsce w celu zestrzelenia rosyjskich pocisków rakietowych na Ukrainę, więc oba zaangażowane kraje, wraz z NATO i innymi organizacjami międzynarodowymi, jednogłośnie zgodziły się, że sprawca incydentem była Rosja, która w lutym rozpoczęła niesprowokowaną inwazję na suwerenną Ukrainę.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.