Od czwartku 11 maja dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa „Czy Bałtyk to bezpieczny dom do życia?” rozpocznie się w nowym Centrum Rehabilitacji Zwierząt Morza Bałtyckiego Litewskiego Muzeum Morskiego. Będzie koncentrować się na stanie Morza Bałtyckiego i zdrowiu, rehabilitacji i monitoringu żyjących tam ssaków oraz badaniach. Swoimi doświadczeniami i wynikami najnowszych badań podzielą się naukowcy i eksperci zajmujący się ekologią i badaniami ssaków morskich.
W konferencji wezmą udział dobrze znani w Europie biolodzy Morza Bałtyckiego z Litwy, Łotwy, Polski, Niemiec, Szwecji. Niemal wszyscy prelegenci są członkami Grupy Ekspertów ds. Ssaków HELCOM (Komisji Ochrony Środowiska Morza Bałtyckiego realizującej cele Konwencji o ochronie środowiska morskiego basenu Morza Bałtyckiego).
Podczas konferencji referat odczyta prof. h c dr. Ursula Siebert, zajmuje się badaniem ssaków bałtyckich, jest certyfikowanym zoologiem i specjalistą ds. ochrony dzikiej przyrody. Były szef Grupy Ekspertów ds. Ssaków HELCOM kieruje obecnie Instytutem Fauny Lądowej i Wodnej w Hanowerze w Niemczech. Naukowiec z Estonii dr. Martas Jussis bada ssaki morskie w Morzu Bałtyckim, jest jednym z członków Grupy Ekspertów ds. Ssaków HELCOM i przywiązuje dużą wagę do wpływu zmian klimatu na foki w Morzu Bałtyckim. Dr Sara Persson jest weterynarzem w Szwedzkim Muzeum Historii Naturalnej i specjalizuje się w wpływie zanieczyszczeń środowiskowych na dziką przyrodę. polski dr. Tomasz Ciesielskis jest obecnie adiunktem na Wydziale Technologii Arktycznej w Centrum Uniwersyteckim na Svalbardzie oraz na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii w Trondheim. Ogólny monitoring stanu Morza Bałtyckiego przedstawi Galina Garnaga-Budrė, dyrektor Departamentu Badań Środowiskowych i kierownik Litewskiego Muzeum Morskiego. Prezentacja biologa Laury Lupeikaitė będzie poświęcona tematyce rehabilitacji, ochrony i badań fok, skupiając się głównie na ich zdalnym monitoringu w środowisku naturalnym.
Drugiego dnia konferencji zorganizowane zostaną warsztaty, podczas których, w oparciu o kryteria monitoringu stanu fok, foka szara (Halichoerus gypus) Sekcja zwłok. Sekcję zwłok przeprowadzi zespół ekspertów ssaków pod kierownictwem prof. nauczyciel. hc dr U. Siebert. Pozostali uczestnicy będą mieli okazję obserwować sekcję z daleka, w sali konferencyjnej Bałtyckiego Centrum Rehabilitacji Zwierząt.
Program konferencji: https://www.muziejus.lt/lt/paslaugos/tarptautine-moksline-konferencija-ar-baltija-saugus-namai-gyvybei-1.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”