Na festiwalu muzycznym w Pożajściu odbywają się zarówno debiuty artystów młodszego pokolenia, jak i muzyka dla smakoszy

2 czerwca Na dużym dziedzińcu klasztoru w Pożajściu rozpocznie się festiwal muzyczny w Pożajściu, który potrwa trzy letnie miesiące i zaprosi na 29 koncertów. Festiwal otworzą i zamkną dwie opery opowiadające sycylijskie historie. W czerwcu fani festiwalu będą mieli rzadką okazję usłyszeć po raz pierwszy na Litwie koncert słynnej brytyjskiej piosenkarki Sarah Connolly. W lipcu czekają na Was ciekawe spotkania z zespołami prezentującymi szerokie spektrum stylistyczne: od ognistego tanga po muzykę sakralną. Ostatni miesiąc festiwalu obfituje w duchowe uniesienia i zmysłowe doznania muzyczne ze spektaklem „Hamlet” zespołu baletu flamenco z Granady, magią fortepianu Jana Krzysztofa Broi, „End of Time Quartet” Oliviera Messiaena, premiera kompozytora Algirdasa Oratorio de Martinaitis.

„Zamierzamy rozpocząć festiwal muzyki w Pożajściu, który trwa tyle samo lat, z dwudziestoma ośmioma dzwonami z klasztoru w Pożajściu. Od opery do jazzu, od baroku do szaleństwa flamenco, nazwiska o światowej sławie do młodych wykonawców wspinających się po muzyczny Olympus, muzyka dla najmniejszych uszu i wymagających smakoszy – program tegorocznego festiwalu jest bogaty!, krajowy zwycięzca Edgaras Montvidas.

„Lyatochynsky Trio” / osobiste zdjęcie archiwalne.

Zdaniem E. Montvida festiwal będzie też podkreślał kulturę ukraińską. W czerwcu w willi Chaima Frenkla w Szawlach iw Państwowej Filharmonii w Kownie ukraińscy goście – „Lyatochynsky Trio” – zaprezentują program poświęcony interakcji kultury ukraińskiej i litewskiej, a ukraińscy soliści wystąpią na koncercie inauguracyjnym.

Fot. Edgaras Montvid / P. Sinden.

„Wszystkie wysiłki naszego zespołu skupiają się na jednym celu – rozbudzaniu miłości do muzyki klasycznej, odrzucając stereotypy przypisywane temu gatunkowi. Obserwujemy i cieszymy się z rosnącej i młodszej publiczności festiwalu, co motywuje nas do dalszego działania i poszerzanie różnorodności programu.Witamy ten sezon z odnowioną marką festiwalu i stylem wizualnym.Siłą festiwalu jest rozpowszechnianie wysokiej jakości muzyki na Litwie, dzięki czemu publiczność będzie mogła cieszyć się również koncertami w następujących miastach: Žiežmariai, Šiauliai, Rietave, Birštona, Dubingiai Kontynuujemy rozpoczęty trzy lata temu cykl koncertów „Spotkania w muzyce”, którego celem jest zwiększenie dostępności muzyki klasycznej dla słuchaczy ze specjalnymi potrzebami i niepełnosprawnościami. Pierwsze koncerty z tego cyklu odbędą się odbędzie się w maju Kolejną nowością tegorocznego festiwalu są rozmowy publiczności i muzykologa Jūratė Katinaitė na temat muzyki przed koncertami otwierającymi i zamykającymi – informuje dyrektor festiwalu Giedrė Mikaitienė.

Na dziedzińcu klasztoru – opery sycylijskie, romans francuski w koncercie Lady Sarah Connolly

Tradycyjnie główne koncerty festiwalu będą czekać na publiczność na dużym dziedzińcu klasztoru w Pożajściu. 2 czerwca zostanie wystawiona najważniejsza opera nurtu werystycznego „Village Honor” – najsłynniejsze i najbardziej udane dzieło włoskiego kompozytora Pietro Mascagniego. Tragiczna XIX-wieczna historia miłosna. Opera, która opowiada historię sycylijskiej wsi, wystawiana jest na scenach całego świata ponad 700 razy w roku. 27 sierpnia podczas koncertu zamykającego festiwal po raz pierwszy na Litwie zostanie wykonana opera „Król Roger” polskiego kompozytora Karolisa Szymanowskiego. Średniowieczna Sycylia, która stała się scenerią opery, łączy ascetyczną atmosferę wczesnego chrześcijaństwa z barwnym i tajemniczym światem kultury bizantyjskiej. Wielu koneserów nazywa tę operę wielkim odkryciem i dziełem niedocenianym.

Zdjęcie L. Vansevičienė.

Orkiestra Symfoniczna i Chór Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu, debiutujące na Festiwalu w Pożajściu, wystąpią w operze „Kaimo garbė” z międzynarodowym zespołem solistów pod przewodnictwem Ričardusa Šumili. Na koncercie finałowym fani zobaczą weteranów festiwalu – Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną i Kowieński Chór Państwowy z gościnnymi solistami pod dyrekcją Maestro Gintarasa Rinkevičiusa.

21 czerwca Dame S. Connolly (Wielka Brytania), znana na Litwie z interpretacji publicznej muzyki barokowej. Wokalistka, uznawana dziś za jedną z najlepszych mezzosopranistek na świecie, wykona cykl wokalny „Summer Nights” Hectora Berlioza z Maestro G. Rinkevičiusem i Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną. W koncercie usłyszymy również słynne „Bolero” Maurice’a Ravela. ” oraz preludia do aranżacji fortepianowych Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa na pierwszą symfonię na orkiestrę.

Dla młodych – bajka w Obelynė, debiut młodych artystów na festiwalu

W Dzień Ojca festiwal powróci do magicznego domu Tada Ivanauskasa Obelynėsa z Theatre of Freaks i niesamowitymi historiami angielskiego pisarza Donalda Bisseta. Reżyser Aidas Giniotis zaprosi młodych aktorów z Théâtre des Étrangers na muzyczne widowisko dla całej rodziny „HOP!”. Oparta na pięciu różnych baśniach pisarki ta humorystyczna teatralna przygoda poprowadzi Cię przez magiczny, wywrócony do góry nogami świat.

Szóstka Gesualda / osobiste zdjęcie archiwalne.

16 czerwca ponownie spotkamy się w Obelynė. Na festiwalu zadebiutuje Vilnius JJAZZ Ensemble 11, prowadzony przez młodego kompozytora Jievara Jasinskisa. Orkiestra jazzowa z laureatką Głosu Litwy Kotryną Juodzevičiūte zaprosi do odkrywania nowych niuansów jazzu, otulonych elementami muzyki współczesnej, rockowej i elektronicznej.

W pierwszą niedzielę sierpnia w kościele ewangelicko-augsburskim w Kownie zabrzmi nieoczekiwany, ale niezwykle zgrany i harmonijny duet – tak w skrócie można scharakteryzować młodych wykonawców debiutujących na Festiwalu Muzycznym w Pożajściu – klarnecistę Mortę Kačionaitė i gitarzysta Alexandra Whittingham z Wielkiej Brytanii.

Zdjęcie L. Vansevičienė.

10 sierpnia Publiczność będzie mogła wysłuchać koncertu mezzosopranistki Gabrielė Kupšytė, barytona Modesto Sedlevičiusa i jednego z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia Justasa Čeponisa, którzy podbijają międzynarodowe sceny w programie „Nowe nazwiska” o godz. Filharmonii Kowieńskiej.

20 sierpnia Dworek Babtyn czeka na festiwalu kolejny debiut artystów młodego pokolenia – wieczór nieco psychodelicznej muzyki duetu „Kamanii šilelio”. Reżyser Kamilė Gudmontaitė i aktor Mantas Zemleckas w swoich występach wykorzystują tradycyjne instrumenty z krajów bliższych i dalszych – ukulele czy didgeridoo, a czasem instrumentami stają się przedmioty codziennego użytku.

Zestawy – XVII wiek. utwory kompozytorek, najsilniejszy męski chór a cappella w Wielkiej Brytanii

Przez cały lipiec na festiwalu prezentowane będą programy i odkrycia muzyczne nowo powstałych lub wieloletnich zespołów, które odkrywają się na nowo w swojej twórczości.

Fot. Jan Krzysztof Broja / A. Świetlik.

Zespół „Classic+” rozpocznie w połowie lata ognistym programem tanga „Balada Para el Tango”. Zapyškis St. W kościele św. Jana Chrzciciela solistka operowa Julija Karaliūnaitė, pianistka Simona Zbarauskaitė, harfistka Viktorija Smailytė i akordeonistka Agnė Dūkštaitė zaproszą Cię, by przez chwilę w rytmie bandonii uczestniczyć w historii tanga.

W połowie lipca w kościele w Pożajściu pod symboliczną nazwą „Mistyczne zaręczyny” zostanie wykonany program międzynarodowego zespołu muzyki dawnej, którego organizatorem jest mezzosopranistka Renata Dubinskaitė. Publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję do odkrycia XVII wieku. dzieła kompozytorów. patriarchalny z XVII wieku. struktura społeczna, która pozostawiała kobietom tylko dwa wybory – wyjść za mąż lub wstąpić do klasztoru – sprawiała, że ​​najbardziej utalentowane kobiety komponowały i grały muzykę za zamkniętymi murami klasztorów.

„Hamlet” Granady Flamenco / zdjęcie archiwalne zespołu.

23 lipca W Filharmonii Kowieńskiej będzie można wziąć udział w koncercie jednego z najpotężniejszych brytyjskich zespołów wokalnych, który po raz pierwszy pojawi się na Litwie – „The Gesualdo Six” (Wielka Brytania), kontynuującego tradycję chórów męskich śpiewających a cappella. Krytycy chwalą zespół za pomysłowo skomponowane programy koncertowe i perfekcyjne wykonania. Sześć czarujących głosów splatających się w bogatym i bujnym gobelinie, to tego rodzaju doświadczenie, które obiecuje, że tego koncertu nie zabraknie na festiwalu.

Zespoły z wieloletnim doświadczeniem twórczym, dobrze znane festiwalowej publiczności, przygotowały specjalne programy: Kaunas Piano Trio z barytonem Giedrisem Prunskumim zaprezentuje program upamiętniający jubileusz Sigita Geda; Grający ze sobą od dwudziestu lat Baltic Guitar Quartet zaprosi Państwa w pielgrzymkę przez różne muzyczne style, epoki, kraje, a nawet czasy. Baryton Eugenijus Chrebtovas i pianistka Raminta Lampsatytė spotkali się we wspólnym projekcie, w ramach którego wykonają arcydzieła muzyki wokalnej

Na zakończenie lata – pokaz flamenco „Hamlet”, magiczny koncert polskiego pianisty Jana Krzysztofa Broi

1 sierpnia W sali VDU zespół Baletu Flamenco z Granady i Chór Państwowy w Kownie wykonają spektakl tańca flamenco na podstawie dramatu „Hamlet” Williama Szekspira. Po raz pierwszy jedna z najtragiczniejszych sztuk V. Szekspira zostaje przywrócona do życia w namiętnym tańcu flamenco. Emocjonalny wpływ utworów na rodzinę, miłość, władzę i tragiczny los wzmocnią taneczne improwizacje i muzyka flamenco. Różne style tego tańca użyte w spektaklu oddają charaktery bohaterów „Hamleta”, ich relacje i przeżycia w ciekawy, nieoczekiwany i niezwykle efektowny sposób.

„Rój trzmieli” / zdjęcie do akt osobowych.

19 sierpnia kolejny znakomity program – występ jednego z najwybitniejszych polskich pianistów, JK Broja, w Filharmonii Kowieńskiej. JK Broja jest dobrze znany i dobrze przyjmowany przez litewską publiczność. Pianista chciałby też wrócić do kraju, gdzie w 1999 roku został absolutnym zwycięzcą odbywającego się w Wilnie konkursu pianistycznego im. Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa. Następnie w prasie litewskiej okrzyknięto go „XXI a. pianistą”, a zwycięstwo w tym konkursie otworzyło mu drzwi do prestiżowych sal w Europie, Azji i Ameryce. Pianista zwraca szczególną uwagę na doznania emocjonalne, jakich słuchacz doświadcza podczas swoich koncertów, ponieważ zdaniem artysty głównym powodem, dla którego muzyka jest muzyką, są emocje.

Kowna W kościele im. Jurgisa Kankinisa (franciszkanów) miłośnicy muzyki chóralnej zostaną zaproszeni do wysłuchania opusów muzyki sakralnej kompozytorów z Ameryki Północnej i Południowej w wykonaniu chóru kameralnego „Camerata Carolina” z Kowna św. Uniwersytetu w Heidelbergu i dyrygent Franz Wassermann (Niemcy).

Gabriele Kupšytė / M. Borrelli fot.

Zapyškis Memorial St. W kościele Jana Chrzciciela – kolejny utwór o silnym ładunku emocjonalnym – skomponowany przez Oliviera Messiaena w latach 1940-1941. „End of Time Quartet” powstały w obozie jenieckim. Rasa Vosyliūtė (skrzypce), Vytautas Giedraitis (klarnet), Giedrė Dirvanauskaitė (wiolonczela) i Justas Šerveniks (fortepian) wykonają intensywne, technicznie złożone, semantyczne i religijne dzieło.

Festiwal Muzyczny w Pożajściu każdego lata zachwyca słuchaczy coraz bardziej imponującym programem wydarzeń i zaprasza do wyboru, który letni wieczór spędzisz przy dobrej muzyce.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *