Opublikowany: 05.05.2023 10:51
zdjęcie Władimira Iwanowa (V).
Wiosenne powodzie, słaba konsumpcja oraz relatywnie wysoka produkcja energii elektrycznej z wiatru i słońca będą nadal wpływać na ceny hurtowego rynku energii elektrycznej w kwietniu.
W kwietniu średnia hurtowa cena energii elektrycznej na Litwie wyniosła 67 EUR/MWh. To o 24 proc. mniej niż w marcu, kiedy to cena wynosiła 89 euro/MWh bez kosztów przesyłu i innych kosztów – informuje Litgrid, litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej.
Według Liutaursa Varanaviiusa, dyrektora Departamentu Strategii Litgrid, cenę szlaku obniżył spadek zużycia spowodowany wzrostem produkcji hydroelektrycznej na Łotwie i lokalnych źródeł energii odnawialnej w związku z powodzią wiosenną. W ostatnich dniach miesiąca hurtowa cena energii elektrycznej jest stała i przez kilka godzin ujemna.
W rejonie Bałtyku wiosenne powodzie silnie wpłynęły na ceny, dzięki czemu elektrownie wodne wyprodukowały duże ilości taniej energii. Łotwa, która ma potężne elektrownie wodne, wyprodukowała w ciągu miesiąca do 900 GWh, chociaż sami Łotysze zużyli tylko około 500 GWh. Nic więc dziwnego, że większość importu z Litwy trafiła na Łotwę – wynika z raportu cytowanego przez dyrektora departamentu strategii Litgrid, Liutaurasa Varanaviiusa.
Według niego ceny są również ważne dla wiatru i słońca. Chociaż generacja wiatrowa na Litwie była niższa w kwietniu niż w marcu, stanowiła około 42% produkcji lokalnej, podczas gdy energia słoneczna wielokrotnie biła rekordy godzinowe i wyprodukowała około 51 GWh w ciągu miesiąca.
W kwietniu ceny energii elektrycznej w pozostałych krajach bałtyckich spadały w tempie zbliżonym do litewskiego. Na Łotwie iw Estonii osiągnęły poziom 66 Eur/MWh. Ceny energii elektrycznej wzrosły również w Szwecji i Finlandii, gdzie osiągnęły poziom ok. 6 065 EUR/MWh. W Europie wczoraj nie nastąpiła istotna zmiana cen, pozostały one na poziomie zbliżonym do poprzedniego miesiąca: w Niemczech cena energii elektrycznej w kwietniu wyniosła 101 EUR/MWh, we Francji 106 EUR/MWh, a w Polsce 122 EUR/MWh, prawie dwukrotnie jak na Litwie.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”