W ubiegłym tygodniu w naszej okolicy odbyły się wydarzenia poświęcone Międzynarodowemu Dniu Ochrony Zabytków i Zabytków. Ich cykl dopełniły uroczystości w Žemale, które zgromadziły ogromną liczbę gości, którzy w ten czy inny sposób przyczyniają się do zachowania dziedzictwa.
Najbardziej aktywnym i lojalnym opiekunom podziękowano ekskluzywnymi upominkami.
Obiekty dziedzictwa sfotografowane
W poniedziałek mieszkańcy Możejek zostali zaproszeni do poświęcenia przerwy obiadowej Lunchowi z Dziedzictwem. Tylko tym razem było trochę inaczej – lunch miał charakter zarówno historyczny, jak i fotograficzny. Na dawnym dworcu kolejowym odbył się wykład fotografki Gražiny Plonienė na temat specyfiki fotografowania obiektów dziedzictwa kulturowego.
W środę ta sama grupa zebrała się na praktycznym obiedzie – mieszkańcy Możejek spacerowali po Możejkach i robili zdjęcia. Efekty tych dwóch dni pracy poznamy jesienią – planowana jest organizacja wystawy w przestrzeniach kładki dla pieszych nad torami kolejowymi.
W czwartek odbyło się trzecie wydarzenie z cyklu – zaprezentowano wystawę Sigitasa Strazdauskasa. Więcej o autorze zdjęć piszemy w tym załączniku.
Tablica pamiątkowa założycielki i założycielki parafii
W piątek w Žemale odbyło się ostatnie wydarzenie z cyklu poświęconego Międzynarodowemu Dniu Ochrony Zabytków i Pomników – obchody 270-lecia parafii Žemale oraz uroczysty wieczór dziękczynny.
Obecnych powitał minister kultury Simonas Kairys, II sekretarz Ambasady RP na Litwie Paweł Purski, dyrektor generalny AB „ORLEN Lietuva” Michał Rudnicki, poseł na Sejm Laima Nagienė, zastępca burmistrza gminy Kristina Juškevičienė , inni goście.
Z okazji parafialnej rocznicy Zwiastowania Pańskiego ul. Žemala. W kościele Najświętszej Marii Panny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą założycielowi parafii Žemale, biskupowi Žemaica Antanasowi Tiškevičiusowi i Kazimierowi Piłsudskiego, fundatora tego kościoła.
Pomysłodawcą tablicy pamiątkowej jest Michał Rudnicki, honorowy obywatel gminy Możejki, dyrektor generalny ORLEN Lietuva AB. Projekt przygotował architekt, dziekan Wydziału Telszańskiego Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, prof. Ramūnas Banys, a prac podjął się jego kolega, rzeźbiarz, doc. Marius Norkus z artystką Liną Kalinauskaite.
W kościele Žemale odprawiona została Msza św. dziękczynna, której przewodniczył biskup telszański Algirdas Jurevičius, koncelebrowali wikariusz generalny biskupstwa kanonik Vilius Viktoravičius oraz księża dekanatu Możejki. Historyk Povilas Šverebs przedstawił raport „Ziemia Zemalė: ludzie i ich praca”.
Przekazano pozdrowienia od ministra
Przed odsłonięciem tablicy pamiątkowej Purski odczytał pozdrowienia od Piotra Glińskiego, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP, skierowane do przybyłych na uroczystość gości.
„Duch Święty Zwiastowania Pana z Žemale Kościół Najświętszej Marii Panny od początku był ośrodkiem lokalnej społeczności, a wewnątrz znajdują się relikty minionych pokoleń. Niech wspomnienie tego dnia świadczy o znaczenie, jakie kultura pamięci ma dla nas wszystkich.
Szczególną uwagę zwracamy na założyciela parafii Žemale, biskupa Žemaica Antanasa Tiškevičiusa i fundatora kościoła, starosty Alkiszki, Kazimierza Piłsudskiego. Ich nazwiska wyryte są na tablicy, która zostanie dziś odsłonięta. Wydarzenie to jest sukcesem księdza ks. dr. Przykład udanej współpracy Petrosa Smilgisa z Michałem Rudnickim, Prezesem Zarządu i Dyrektorem Generalnym AB „Orlen Lietuva”.
Serdecznie im dziękuję za tę inicjatywę i za ufundowanie tablicy.
A parafianom i wszystkim, którzy są tu dzisiaj zgromadzeni życzę, abyście znaleźli w sobie siłę do stawiania czoła nowym wyzwaniom i nieustannego cieszenia się Bożym błogosławieństwem” – cytat z tego pozdrowienia.
Podziękował dobroczyńcom
Tego dnia odbyła się również ceremonia wręczenia nagród Dobroczyńcy Roku.
Rūta Končiutė-Mačiulienė, główny specjalista ds. ochrony dziedzictwa w administracji miasta, powiedziała „Santarvei”, że to nie pierwszy rok, kiedy ludzie, którzy poświęcają swój czas na ochronę dziedzictwa i pomagają nagłośnić wartości kulturowe naszego regionu poprzez kreatywne prace i informacje zostały nagrodzone.
W tym roku proboszczowie parafii nagrodzili 15 osób. Podziękowania należą się tym, którzy nieustannie poświęcają swoje osobiste środki, czas i energię, zarządzając i utrzymując majątek kościoła – parafianom, zakrystianom, organistom, którzy bezinteresownie pełnią swoje funkcje przez wiele lat. Podziękowania skierowano również do ludzi biznesu, naukowców badających historię parafii, artystów, którzy ją utrwalają, którzy swoimi dziełami ozdabiają region.
Darczyńcom wręczono srebrne wota w kształcie serc wykonane przez artystkę z Możejek Rūtę Ničajienė.
Ludzi myślących podobnie jest coraz więcej
R. Končiutė-Mačiulienė cieszyła się, że w tegorocznej ceremonii wręczenia nagród dobroczyńców wzięły udział nie tylko parafie katolickie. Organizatorzy zaprosili proboszcza parafii ewangelicko-luterańskiej w Możejkach Sauliisa Varanavičiusa, który postanowił podziękować Lidiji Svobutienei, wieloletniej przewodniczącej tej parafii.
„Dobrze, że Minister Kultury Simonas Kairys wraz z zespołem odwiedził to wydarzenie i był świadkiem historycznego wydarzenia – odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Miłe było również zainteresowanie przedstawicieli Ambasady RP na Litwie. Przy organizacji wydarzenia , nie myśleliśmy o sprzężeniu zwrotnym, staraliśmy się zrobić wszystko tak, aby było estetyczne, piękne, miłe dla oka i serca” – powiedział konserwator zabytków z Urzędu Miasta.
Wielu zauważyło, że kościół w Žemalė to świetne miejsce na koncert. Na odrestaurowanych organach podczas uroczystości zagrała zwyciężczyni wielu międzynarodowych konkursów i kierownik kursów mistrzowskich Dovilė Savickaitė, „Serafiny Serafinów” wykonał zespół „Barocco duo” – mezzosopranistki Renata Dubinskaitė i Saulė Šerytė.
„Jestem zadowolony z zespołu organizacyjnego tego wydarzenia. W jego skład wchodzą proboszczowie parafii, mieszkańcy parafii Žemale, gmina, dom kultury, szkoła, liderzy „ORLEN Lietuva”, operator wideo Gintautas Alekna, koledzy z Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu. Wszyscy mieliśmy wspólny cel – upamiętnić, podziękować i uczcić ludzi i wartości kulturowe naszego kraju. Myślę, że cel osiągnęliśmy” – podsumowała R. Končiutė-Mačiulienė seria wydarzeń.
Renata Dubinskaitė: „Brawo Žemale!”
Zemal po raz kolejny. Wieś poniżej 500 mieszkańców. Nie tylko odrestaurował swoje barokowe organy. Ale zademonstrowali też zaawansowane technologicznie rozwiązanie odwiecznej „irytacji” wykonawców grających i śpiewających za plecami publiczności – umieścili trzy kamery nad organami i transmitowali obraz na żywo, zmieniając różne plany.
W ten sposób słuchacze mogli być jednocześnie widzami, widząc nawet z bliska klawiaturę organową i ręce muzyka, jednocześnie słuchając całkowicie akustycznego dźwięku. Jakie genialnie proste! Pierwszy raz w życiu koncertowym. Brawo Zemale!
I w końcu kupił nas całkowicie na swoją żmudzką ucztę – nic lepszego niż gotowany ziemniak ze skórką i puszką, chrupiąc świeży kiszony ogórek…
Wierzę, że Žemale stanie się jasnym ośrodkiem atrakcji kulturalnych. Jeśli to wszystko powiodło się w Žemale, niech będzie inspiracją dla wielu innych wsi i miasteczek!
Podziękowania dla Povilasa Švereb za zdjęcie.
(Tekst i zdjęcie z konta R. Dubinskaitė na Facebooku)
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”