Minister edukacji, nauki i sportu Jurgita Šiugždinienė zgadza się również z koncepcją premier Ingridy Šimonytė, że na Litwie jest dużo miejsca na zwiększenie dostępności języka polskiego jako drugiego języka obcego. Jak poinformowała, obecnie trwają rozmowy z Ambasadą RP i Centrum Kultury Polskiej, aby oprócz fakultatywnego języka niemieckiego i francuskiego zaproponować dzieciom język polski.
„Polskiego nadal można uczyć jako drugiego języka obcego. Jest to jeden z języków Unii Europejskiej. I tak, powiedzieliśmy już bardzo wyraźnie, że bardzo ważne jest, aby litewskie dzieci miały taką możliwość wyboru uczyć się polskiego jako drugiego języka obcego” – powiedziała Eltai J. Šiugždinienė.
Minister zapewnił, że na Litwie jest wystarczająca liczba polskich nauczycieli. Według niej resort współpracuje obecnie z Ambasadą RP i Polskim Centrum Kultury.
„Mamy polskich nauczycieli, więc już od jakiegoś czasu rozmawiamy z Ambasadą RP i Centrum Kultury Polskiej. Działamy więc wspólnie, aby zaoferować naszym dzieciom nie tylko język francuski i niemiecki, ale także język polski” – dodał polityk.
ELTA przypomina, że premier I. Šimonytė powiedziała w tym tygodniu stacji radiowej „Znad Wilii”, że bardzo ważne jest, aby uczniowie placówek oświatowych mogli wybrać drugi język obcy spośród większej liczby języków obcych niż tylko rosyjski.
„Jestem bardzo za tym, żeby w szkołach było jak najwięcej polskiego. I myślę, że tu na pewno jest coś, gdzie można z trudem zrobić to i tamto. Bo pewnie mielibyśmy nauczycieli wśród tych, którzy kiedyś uczyli w jakichś mniejszych Polskie szkoły, które być może trzeba będzie podłączyć, a część z tych nauczycieli może przestawić się na nauczanie litewskiego języka polskiego” – powiedziała I. Šimonytė.
W grudniu minister edukacji, nauki i sportu J. Šiugdžinienė wyraziła także nadzieję, że w dłuższej perspektywie tylko jedna trzecia litewskich uczniów wybierze rosyjski jako drugi język obcy. Według ministra około 70% populacji uczy się obecnie rosyjskiego. dzieci.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.