Na portalach społecznościowych ogłasza się, że Polska zamierza przywrócić „Czeczpospolitą” i wysunąć roszczenia terytorialne wobec zachodniej Ukrainy. Decyzja została podjęta 11 stycznia. podczas drugiego spotkania Trójkąta Lubelskiego, ale „Wykrywacz Kłamstw” odkrył, że informacja ta jest nieprawdziwa.
Deklaracje
„Polska podjęła decyzję o przywróceniu Rzeczpospolitej w nowym kształcie, a tym samym odzyskaniu jej historycznych ziem (zachodnia Ukraina)”, tak postanowiono „na drugim spotkaniu szefów państw Trójkąta Lubelskiego (Polska, Litwa, Ukraina), które odbyło się 11 stycznia” (TUTAJ).
Werdykt
Kłamstwo. 11 stycznia na spotkaniu przywódców państw inicjatywy „Trójkąta Lubelskiego” podkreślono szacunek i wsparcie dla ogarniętej wojną Ukrainy oraz złożono obietnicę poparcia niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, uznanej na arenie międzynarodowej w 1991 r. oraz udzielania wszelkiego rodzaju pomocy temu krajowi. Ani jeden punkt umowy podpisanej przez przywódców Litwy, Polski i Ukrainy nie wspominał o roszczeniach Polski do terytorium Ukrainy. Oświadczenia o istnieniu takich twierdzeń na prorosyjskich portalach społecznościowych iw mediach krążą od początku wojny na Ukrainie i wpisują się w linię propagandową Kremla.
Komentarz do wykrywacza kłamstw
Użytkownicy mediów społecznościowych dzielili się wiadomościami o zamiarach Polski w zakresie okupacji zachodniej Ukrainy. Zgodnie z komunikatem udostępnionym przez konto Gustuk Pizzeria na Facebooku, „Polska podjęła decyzję o przywróceniu Rzeczpospolitej w nowym kształcie, a tym samym odzyskaniu jej historycznych ziem (zachodnia Ukraina)”, o czym zadecydowano „podczas drugiego spotkania Trójkąta Lubelskiego ( Polska, Litwa, Ukraina) podczas spotkania głów państw”. Według autorów komunikatu Polska pod pozorem wspólnej ochrony granic wkroczy z wojskiem na zachodnią Ukrainę i tym samym odzyska swoje historyczne ziemie, a Ukraina w zamian otrzyma nieprzerwane wsparcie zbrojeniowe.
„Wykrywacz kłamstw” zapytał, co tak naprawdę postanowiono 11 stycznia. na spotkaniu głów państw Trójkąta Lubelskiego i nie znalazł podobnej tezy o zamiarze naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy. Co więcej, podobne wypowiedzi o zamiarze aneksji części Ukrainy przez Polskę pokrywają się z narracjami, które od początku wojny na Ukrainie szerzyli rzecznicy Kremla.
Czym jest inicjatywa „Trójkąt Lubelski” i co 11 stycznia postanowili przywódcy państw. spotkanie?
Inicjatywa Trójkąta Lubelskiego to trójstronna inicjatywa współpracy politycznej, gospodarczej i społecznej Litwy, Polski i Ukrainy, zapoczątkowana w 2020 r. 28 lipca, kiedy ministrowie spraw zagranicznych obu krajów podpisali oświadczenie o stworzeniu takiego formatu współpracy w mieście Lubelszczyzna Lublinie.
11 stycznia tego roku. We Lwowie na Ukrainie odbyło się drugie spotkanie wysokiego szczebla przywódców „Trójkąta Lubelskiego”, podczas którego prezydenci trzech krajów podpisali wspólne porozumienie podsumowujące wnioski wypracowane podczas spotkania (TUTAJ).
Umowa zdecydowanie potępiła rosyjską agresję na Ukrainie, zwróciła uwagę na pomoc humanitarną i wojskową udzieloną przez Polskę i Litwę oraz natychmiastowe wsparcie energetyczne ogarniętej wojną Ukrainie, a także obiecała wsparcie naturalnego prawa Ukrainy do samoobrony i prawa wyboru własnej Środki bezpieczeństwa.
Umowa stanowi, że wszystkie państwa inicjatywy „Trójkąta Lubelskiego” popierają niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy „w jej uznanym międzynarodowo położeniu z 1991 r. w granicach”, w związku z czym Polska nie zgłasza roszczeń do jej ziem historycznych, zamiast tego oświadcza, że uznaje terytorium Ukrainy przed zajęciem Krymu przez Rosjan i odniesieniem zwycięstw terytorialnych po 2022 r. 24 lutego
Oprócz tych obietnic prezydenci Litwy, Polski i Ukrainy postanowili również wesprzeć integrację Ukrainy z Unią Europejską i NATO oraz przyczynić się do odbudowy i wzmocnienia kraju po zakończeniu wojny. Żaden z warunków umowy nie zawierał stwierdzeń podobnych do tych, które udostępniają użytkownicy w mediach społecznościowych.
Kto rozsiewa pogłoski o zamiarach przejęcia przez Polskę części Ukrainy?
Nieuzasadnione twierdzenia, że Polska może mieć roszczenia terytorialne wobec Ukrainy, krążą w rosyjskich mediach propagandowych i mediach społecznościowych od początku wojny. Na przykład w czerwcu 2022 r. w sieciach społecznościowych zaczęło krążyć wideo rosyjskiego blogera Dmitrija Nikotina, w którym twierdzi on, że inicjatywa „Trójkąta Lubelskiego” ma na celu podporządkowanie sobie Ukrainy i przyłączenie jej do Polski. Ten kłamca został potępiony przez dziennikarzy rosyjskiej wersji „Wykrywacza kłamstw” DELFI (TUTAJ).
W ciągu roku od wybuchu wojny zdemaskowano inne fałszywe komunikaty na podobny temat, podkreślające rzekomo grabieżczą politykę Polski wobec Ukrainy, m.in. TUTAJ, TUTAJ I TUTAJ. We wszystkich wymienionych przypadkach informacje rozpowszechniane były przez rosyjskie media lub prorosyjskich blogerów.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”